Adócsökkentést ígérnek jövőre az év végi romániai parlamenti választásokon győzelmi esélyekkel induló kormánypártok. Az egykulcsos személyi jövedelemadó helyett háromkulcsosat vezetnének be és az szja mellett csökkentenék a társadalombiztosítási járulékot is. A román szociáldemokraták, liberálisok és konzervatívok alkotta Szociálliberális Szövetség (USL) egy héttel ezelőtt került hatalomra, és Victor Ponta miniszterelnök máris bejelentette, hogy a jelenlegi egységes, 16 százalékos jövedelemadó-kulcs helyett háromkulcsos adórendszert terveznek. A társasági adó 16 százalék maradna és ez lenne a személyi jövedelemadó felső kulcsa is. Az átlagjövedelemnél kevesebbet keresők esetében azonban 12, illetve 8 százalékra csökkentik az szja mértékét.
A nyugdíj-biztosítási járulékot is mérsékelnék, ami jelenleg 31,3 százalék. Ebből 10,5 százalékot a munkavállaló fizet az államnak, több mint 20 százalékot pedig a munkáltató. Ponta tervei szerint a kormány öt százalékponttal csökkentené a munkáltatók által fizetendő járulékot. Ezeket az adócsökkentési terveket csak pluszbevételekkel lehet teljesíteni. A kormányfő a közpénzekkel való gondosabb gazdálkodást nevezte meg bevételnövelési lehetőségként.
