Újabb rekordszintre ért az olasz államadósság: márciusban 1 946 083 milliárd euróra rúgott az állomány a Banca d\' Italia tegnap megjelent havi bulletinje szerint, 11 milliárddal haladva meg az idén januárban regisztrált előző rekordot. Az Európai Bizottság (EB) pénteken kiadott tavaszi prognózisa szerint az olasz adósság/GDP-arány idén ér csúcsra, 123,5 százalékkal − mint az EB jelentése megjegyzi, ebben szerepet játszik az eurózóna mentőalapjában való részesedés is −, utána viszont csökkenni kezd ez az arány, hála a magas és növekvő elsődleges többletnek.
A piacok nem aggódtak különösebben az adóssághír miatt: az olasz kincstár tegnapi aukcióin 5,25 milliárd eurónyi kötvény kelt el, ezek között tíz évnél hosszabb lejáratút is eladtak, tavaly október óta először. A hároméves BTP-ből elkelt a tervezett maximum 3,5 milliárd euró, 3,91 százalékos hozam és 1,52-szeres kereslet mellett (egy hónapja 3,89 százalék volt a hozam és1,43-szoros a kereslet). A tízéves kötvényeket 5,66 százalékos, a 2025-ben lejárókat 5,9 százalékos hozammal vitték el (2,27-szeres, illetve 1,93-szoros kereslet mellett).
A másodlagos piacon félidőben 5,94 százalékig is elment a tízéves kötvények hozama, a németekéhez mért felár pedig elérte a január 20. óta nem látott 450 bázispontot. Ezek a szintek azonban igen messze vannak a Mario Monti vezette szakértői kormány felállása előttiektől: fél évvel ezelőtt, Silvio Berlusconi kormányának végnapjaiban a finanszírozhatatlansággal fenyegető 7,50 százalékot is megjárta a tízéves hozam, a hozamfelár pedig 575 ponton is járt (Napi Gazdaság, 2011. november 11.). A mostani emelkedést nem is azzal magyarázták az elemzők, hogy a piac elvesztette volna bizalmát a 20 milliárd eurós költségvetési csomagot átverő Monti-kormányban, hanem inkább az eurózónát fenyegető görög hírek hatásait érzik lecsapódni. Ha Görögország elbukik, akkor mindenki elbukhat − nyilatkozta a Reuters olasz kiadásának egy milánói trader, aki szerint a nem piaci szereplők kicsit túl könnyedén
