BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A dohányosok miatt zuhant a cseh GDP

A csehek többsége tavaly év végén jó előre bevásárolt a dohánytermékekből, mivel tudták, hogy idén emelkedni fog a cigaretták ára. Ez viszont visszavetette az idei adóbevételeket, így a várt növekedés helyett recesszióba zuhant a cseh gazdaság.

2012. május 15. kedd, 12:35

Fotó: Dömötör Csaba / Katona Vanda
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A statisztikai hivatal kedden nyilvánosságra hozott előzetes adatai szerint az idei első negyedévben éves szinten, illetve az előző negyedévvel összehasonlítva is 1 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP). Az adat meglepte a helyi gazdasági elemzőket, akik általában mérsékelt növekedésre számítottak. (A szintén a vártnál rosszabb magyar GDP-adatról bővebben itt olvashat.)

A statisztikai hivatal indoklása szerint a GDP csökkenése bizonyos mértékben annak következménye, hogy két, általában stabil összetevő rendkívüli módon alakult az utóbbi hónapokban. A pénzügyek és a biztosítás terén csökkent a bruttó hozzáadott érték a nyugdíjalapoknál és a biztosítótársaságoknál. A másik összetevő a dohánytermékek forgalmi adójából származó bevétel visszaesése. Ez annak következménye, hogy az emberek a tavalyi utolsó negyedévben tartalékokat vásároltak, miután tudták, hogy januártól emelkedik az áfa.

A cseh gazdaság tavaly éves szinten 1,7 százalékos növekedést ért el - erősítette meg ugyanakkor a statisztikai hivatal a végleges adatok alapján. A tavalyi utolsó negyedévben éves szinten 0,5 százalékkal emelkedett a GDP, az előző negyedévvel összevetve viszont 0,3 százalékos visszaesést mutatott ki a statisztikai hivatal. Miután a visszaesés már két negyedévet érint, ez azt jelenti, hogy a cseh gazdaság a tavalyi év végén recesszióba süllyedt. Az idei első negyedév előzetes adatai azt jelzik, hogy a cseh gazdasági recesszió elmélyült - mutatnak rá az elemzők.

MTI
MTI

Ez is érdekelhet