Több mint egyszázalékos többlettel zárt tavaly az uniós büdzsé: a 123 milliárd eurós keretből 1,49 milliárdot nem sikerült a terveknek megfelelően elkölteni − közölte múlt héten az Európai Bizottság (EB). A megspórolt összeget nem lehet tartalékba helyezni, hanem az uniós előírásoknak megfelelően ennyivel kell mérsékelni a tagállami befizetéseket − azok arányának megfelelően − a jövő évi büdzsében. A többlet jórészt abból származik, hogy tavaly 700 millió eurónyi bírság folyt be különféle versenyügyekből − számolt be az EB.
Van némi ellentmondás abban, hogy a büdzsé többlettel zárt, miközben tavaly december végéig 11 milliárd eurónyi számlát nem tudtak kifizetni az uniós hatóságok − ismerte el a sajtónak a büdzséért is felelős biztos, Janusz Lewandowski. Ennek két fő oka van − tette hozzá: egyrészt igen nehéz pénzeket átcsoportosítani az uniós költségvetés egyik \"fiókjából\" a másikba, másrészt a költségvetési ügyintézés nagyon lassú, az év vége felé érkező bevételeket nem mindig tudják az adott költségvetési évben feldolgozni. Az illetékes biztos még azt sem tudja, mennyi pénze van a bankban − kommentálta Lewandowski mentegetőzését az euroszkeptikus EP-képviselők közé tartozó Marta Andreason, az EB korábbi vezető könyvelési szakértője.
| Milliárd euró | A büdzsé százalékában | |
| 2009 | 2,25 | 1,9 |
| 2010 | 4,5 | 3,7 |
| 2011 | 1,49 | 1,2 |
| Forrás: Európai Bizottság |
