BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Összefognak az ázsiai óriások

Japán, Kína és Dél-Korea háromoldalú beruházási egyezményben egyezett meg. Májusban már alá is írhatják a megállapodást.

2012. március 23. péntek, 14:34

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Háromoldalú beruházási egyezmény aláírásáról állapodott meg Japán, Kína és Dél-Korea - írta a The Wall Street Journal (WSJ) a japán kereskedelmi, gazdasági és ipari minisztérium közlésére hivatkozva. A szerződést várhatóan a májusban, Kínában tartandó csúcsértekezleten írják alá, ahol egyben azt is bejelenthetik, hogy megkezdik a tárgyalásokat a három ázsiai gazdasági óriás közti szabadkereskedelmi egyezményről.

A három ország 2008 óta tárgyal a beruházási egyezményről (aláírása után ez lehet az első ilyen jellegű megállapodásuk), a végső egyezség Pekingben született meg a múlt hét elején. Részleteket egyelőre nem tudni, de a BBC úgy értesült, hogy a megállapodás kitér az egyik leginkább vitatott kérdésre, a Kínában működő japán és dél-koreai vállalatok szellemi tulajdonjogaira is.

Az ezt követő szabadkereskedelmi egyezmény megszületése még évekbe telik majd - mondta a WSJ-nek a japán minisztérium egy magas rangú illetékese. Most a három ország egyikének sincs kétoldalú megállapodása valamelyik másikkal; Japán és Dél-Korea többször is nekifutott egy ilyen megkötésének, de a mezőgazdasági kérdésekben sose tudtak megállapodni. Japán, Kína és Dél-Korea egymásközti kereskedelme mindemellett igen élénk, de a szorosabb együttműködést szakértők szerint nagyban hátráltatják a történelmi feszültségek, esetenként területi követelések is.

Szabó Márta
Szabó Márta

Ez is érdekelhet