BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Horvát költségvetés - Matolcsytól tanulnak

Az idei horvát költségvetési terv az államháztartási deficit mérséklődésével számol, kiadáscsökkentést és áfa-emelést is tartalmaz.

2012. január 27. péntek, 10:16

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A központi költségvetési deficit várhatóan a GDP 2,8 százaléka lesz a tavalyi 4,3 százalék után, az államháztartási hiány pedig 3,2 százalékra mérséklődik a 2011-re tervezett 4,9 százalékról, ami valószínűleg nagyobb, 5,5 százalék volt. A költségvetési tervezet szerint az idei kiadást 117,6 milliárd kunára (20,15 milliárd dollár) csökkentik a tavalyi 122,3 milliárd kunáról.

A büdzsé szerény, 0,8 százalékos gazdaságnövekedéssel számol az idén, de a szakértők szerint egy 2 százalék körüli visszaesésnek nagyobb a valószínűsége. A kormány az áfa 23 százalékról 25 százalékra történő emelését tervezi, ami az egyik legmagasabb lenne Európában. Az intézkedés 3,5 milliárd kuna pluszbevételt hozna.

Ezzel kapcsolatban megjegyzi a Hina horvát hírügynökség, hogy 27 százalékkal Magyarországon a legmagasabb az áfa, és 15 százalékkal Cipruson és Luxembourgban a legalacsonyabb Európában. A Horvátországban bevezetésre kerülő 25 százalékhoz hasonló az áfa jelenleg Dániában, Svédországban, és Norvégiában, Izlandon pedig 25,5 százalék.

MTI-Eco
MTI-Eco

Ez is érdekelhet