BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tovább szigorítanának a banki szabályokon

2011. december 21. szerda, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Világszerte egységes formátumban kellene közzétenniük a bankoknak elsődleges alapvető tőkemutatójukat a Bázeli Bizottság legújabb javaslata értelmében − írta a Financial Times. Ez könnyebb összehasonlíthatóságot tenne lehetővé a befektetők számára is. Az újítás részeként az egységesített űrlap mellett a számítások konkrét módszertanát is közölniük kell majd, a bizottság szerint ugyanis több pénzintézet is kreatívan használja a jelenlegi szabályokat, nem ritka esetben a valósnál jobb színben feltüntetve az adott bank tőkehelyzetét. Márpedig ez a helyzet a Basel III szabályok fokozatos bevezetésével csak tovább romolhat, hiszen az számos, eddig beszámítható típust vonna ki a tőkemegfelelési mutatóban alkalmazható eszközök közül. Mindeközben a formálódó brit banki reform (Napi Gazdaság, 2011. december 20.) mellett a tengerentúlon biztonsági tőketartalék megképzésére köteleznék a pénzintézeteket. A Fed várhatóan a Basel III szabályokhoz hasonló kritériumokkal rukkolhat elő, amely szerint a 7 százalékos tőkemegfelelési mutató mellett a rendszerszintű jelentőséggel bíró bankok 2,5 százalékos biztonsági tartalékot kell képezzenek, amelyet komoly vészhelyzetben egy esetleges állami mentőövet megelőzően tudnának bevetni.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet