Traian Basescu román államfő felszólította az európai bankokat, hogy az októberi EU-csúcson született egyezségnek megfelelően, ne vonják ki pénzüket az eurózónán kívüli országokban lévő leányintézeteiktől és reményét fejezte ki, hogy nem az Európai Unióhoz frissen csatlakozott tagállamoknak kell megfizetniük a bankok \"kapzsiságát\".
Az államfő azt követően foglalt állást, hogy az osztrák központi bank olyan intézkedéstervezettel állt elő, amelynek értelmében az osztrák pénzintézetek - az UniCredit Bank Austria, az Erste és a Raiffeisen Bank International - kelet-európai leánybankjai számára csak akkor biztosítják a hitelkeret növelését, ha adott a fenntartható helyi refinanszírozás lehetősége. Mindhárom bank jelen van Romániában.
Basescu reményét fejezte ki, hogy csak \"félreértésről\" van szó. Emlékeztetett, hogy az októberi EU-csúcson az euróövezetben működő bankok a feltőkésítéséről szóló megállapodás szerint a pénzintézeteknek biztosítaniuk kell a kelet-európai leányintézeteik finanszírozását.
Románia első embere szerint \"sportszerűtlenség\" lenne a működő bankok részéről, ha most vonják ki pénzüket a romániai leányintézeteiktől, miután ez utóbbiak \"óriási nyereséget\" termeltek éveken át. \"Nem szeretném emlékeztetni európai barátainkat arra, hogy Románia EU-csatlakozása előtt egyik feltételként a román bankrendszer privatizációját szabták meg\" - mondta Basescu.
Leszögezte: nem ért egyet azzal, hogy később érkezett tagországokkal fizettessék meg a bankrendszer \"kapzsiságát\". Ezzel az elmúlt évek azon \"óvatlanságára\" utalt, amikor csupán személyi igazolvány felmutatásával biztosítottak hiteleket a bankok.
