Két héten belül új, 20-25 milliárd eurós csomaggal egészíti ki Mario Monti kormánya az elődje által nyáron elfogadott, 50 milliárd euró körüli megszorító intézkedéseket, hogy ne boruljon fel a jövő évi költségvetés. A pénteken elsöprő többséggel bizalmat szerző szakértői kormány elsősorban az adóemelésekre és a főleg a politikai osztályt érintő kiadáscsökkentésekre alapozva akarja megnyugtatni Brüsszelt és az Európai Központi Bankot (ECB) afelől, hogy a gazdasági növekedés lefékeződése nem vezet a GDP-arányos deficit elszabadulásához. A hivatalos olasz prognózis szerint jövőre 1,6 százalékos lehet a hiány, az Európai Bizottság viszont legutóbb 2,3 százalékkal számolt, egyes elemzők szerint pedig az olasz gazdaság a harmadik negyedévben már zsugorodni kezdett.
A legerősebb támaszt az ingatlanadótól várhatja a büdzsé: Silvio Berlusconi három éve eltörölte az első lakásra kivetett mintegy 4,7 ezrelékes sarcot − olasz sajtóértesülések szerint Monti ezt nemcsak visszaállítaná, hanem differenciáltan minden ingatlant megadóztatna. A különbségtétel alapja lehet az ingatlan minősége, de a la Repubblica értesülése szerint az adófizetőnkénti darabszáma is − akinek több, az magasabb kulcsra számíthat. (Az olaszok egyik kedvenc megtakarítási formája hagyományosan az ingatlanvásárlás.) Összességében átlag 7,6 ezrelékes sarcot vetnének ki jövőre a mostani hírek szerint, ebből 9 milliárd euró folyhat be. Tovább emelkedhet az általános forgalmi adó is, amelynek 20 százalékos kulcsát még Berlusconi vitte fel 21-re az ECB által kikényszerített nyári csomagban. Montiék 23 százalékot is elképzelhetőnek tartanak, ami önmagában 8,4 milliárd euró pluszbevételt hozhat. Ezenfelül a most csak az üzemanyagokat sújtó jövedéki adót ráterhelnék az áramra, a gázra és a fűtőolajra is, amiből 4 milliárd eurós bevételt remélhetnek.
A kiadáscsökkentési tervekről egyelőre nem szivárogtak ki részletek, de valószínűleg itt is érvényesül Monti többször is hangoztatott alapelve: azoktól kérnek nagyobb erőfeszítéseket, akik eddig kevesebbet tettek. Az új olasz kormányfő csütörtökön találkozik Angela Merkel német kancellárral és Nicolas Sarkozy francia elnökkel, ekkor vélhetően már több részlettel is szolgál a terveiről.
