Minden korábbi előrejelzést felülmúlva a harmadik negyedévben 1,9 százalékra gyorsult a román gazdaság az előző három hónaphoz és 4,4 százalékkal az előző év azonos időszakához képest. Így a GDP kilenchavi dinamikája 2,6 százalék volt. A kiugró negyedéves teljesítmény bizonyítja, hogy a kormány korábbi megszorító és befektetésösztönző lépései helyesek voltak − véli Emil Boc kormányfő, aki szerint a negyedik negyedévi GDP-növekedés akár 2,5 százalék is lehet. A három éve nem látott gazdasági növekedés ugyan optimizmusra ad okot, jelentős hatása a költségvetésre nézve ugyanakkor nincs − figyelmeztetett Dan Lazar, a pénzügyminisztérium államtitkára. A kiugró teljesítmény elsősorban a mezőgazdaság 25 százalékos bővülésével magyarázható, ebben az ágazatban azonban igen alacsony az adóterhelés. Elemzők szerint sincs feltétlenül ok ünnepelni, a 2010. harmadik negyedévi bázis igen alacsony, a mutatóban ugyanis ekkor jelentek meg a kormány megszorító intézkedései, elsősorban az ötszázalékos áfaemelés.
A mezőgazdaság előreláthatóan a negyedik negyedévi adatokra is pozitív hatással lesz. Jövőre ugyanakkor látványos megtorpanás várható, az agrárium további bővülésére ugyanis nem lehet számítani, miközben a belső fogyasztás és a külföldi piacok folyamatos szűkülése miatt visszaeshet az ipari termelés is. A gazdaságélénkítő fejlesztések elmaradására a nemzetközi befektetők tőkekivonással válaszolhatnak, miközben a jövőre esedékes helyhatósági és parlamenti választások növelik a bizonytalanságot − kongatják a vészharangot az elemzők.
