BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Zárolta a Nokia vagyonát az adóhatóság Romániában

2011. november 14. hétfő, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A romániai központi adóhatóság (ANAF) lefoglalta a Nokia nemeszsuki irodáit és gyártócsarnokait, mivel a finn vállalat a jogszabályokat kijátszva nem fizetett ki 10 millió dollár összegű vámilletéket − jelentette be pénteken Sorin Blejnar, az ANAF igazgatója. Az uniós jogszabályok lehetővé teszik, hogy egy adott országban gyártott termékekhez szükséges alkatrészeket vámmentesen lehessen az unión kívüli országokból is importálni; ám ezeket nem szabad a belső piacon értékesíteni. A vád szerint azonban a Kínából, Tajvanból és az Egyesült Államokból vámmentesen behozott akkumulátorokat és telefontöltőket a romániai dolgozók Nemeszsukon átcsomagolták, majd értékesítették − állítja Viorel Comanita, az ANAF alelnöke.

A Nokia vagyonának zárolására biztonsági okokból volt szükség, mivel fennáll annak lehetősége, hogy a vállalat eladja ingatlanjait és elhagyja az országot, ezzel lehetetlenné téve a követelések behajtását. Az intézkedés nem befolyásolja a vállalat mindennapi tevékenységét − jelentette ki Blejnar. A Nokia több beruházóval is tárgyalást folytat az eszközök átvételéről, az adóhatóság intézkedése azonban egyelőre lehetetlenné teszi az ingatlanok értékesítését − fogalmazott Valentin Peter, a Nokiának otthont adó Tetarom ipari park gazdasági igazgatója.

A telefongyártó vagyonának egy részére ugyanakkor a Kolozs megyei tanács is igényt tart, Alin Tise tanácselnök hetek óta követeli vissza a finnektől a korábban támogatásként megkapott terület nagy részét. A 154 hektáros Tetarom III ipari parkból 90 hektárnyi területet kapott 2008-ban a Nokia a gyár és a beszállítói üzemcsarnokok, az úgynevezett Nokia Village felépítésére. A Nokia gyára azonban mindössze 14 hektárt foglal el, miközben a korábban beígért beszállítók, mint a kínai BYD, a Hansaprint, az Elander vagy a Stora Enso soha nem érkeztek meg. A négy vállalat 60 millió eurós befektetéssel 2500 új munkahelyet tervezett létrehozni. Noha a Nokia élhet azon opciójával, hogy a gyártócsarnokait és a területet bérbe adja vagy értékesítse, reményeink szerint a finnek lemondanak a használaton kívüli 76 hektárnyi területről a megye javára − fogalmazott Tise.

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet