BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kemény idők várhatnak az olaszokra az új kormányfővel

Örömünnep tört ki szombaton késő este Rómában Silvio Berlusconi kormányfő lemondásának hírére. A válsághoz vezető rendszernek ezzel még nincs vége, de a szakértői kormány felállásával megnőhet az esély arra, hogy a piacok is elhiggyék: érdemi reformok következnek Olaszországban.

2011. november 14. hétfő, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Magas presztízsű, elszánt és nem utolsósorban kellő támogatással bíró miniszterelnök-jelölt a hétfői piacnyitásra − ez volt a célja tegnap az olasz köztársasági elnöki hivatalban zajló tárgyalássorozatnak, amelynek végén Giorgio Napolitano államfő kormányalakítással bízta meg Mario Montit. A nemzetközi tekintélyű közgazdász hivatalos felkérésére azután kerülhetett sor, hogy szombaton késő este benyújtotta lemondását az olasz válsághelyzet kialakulásáért nagymértékben felelőssé tett miniszterelnök, Silvio Berlusconi, miután aznap már a parlament alsóháza is elfogadta a 2012-es reformköltségvetést és Napolitano aláírásával az törvényerőre is emelkedett.

A harmadik miniszterelnökségéből három és fél év kormányzás után távozni kényszerülő Berlusconi, illetve pártja, a PdL mellette kitartó vezetői az utolsó pillanatig megpróbáltak feltételeket szabni Monti kormányzásához − köztük azt, hogy ne a ciklus végéig, 2013-ig maradjon hivatalban, hanem néhány hónapi rendcsinálás után jöjjenek az előrehozott választások, ahol a szakértői kormány feje nem is indulhatna. Ez nem sok jót ígérhet a piacok szemében arra nézve, hogy az olaszok végre keresztülvisznek egy komoly reformot, beleértve a gazdaságot jó ideje megbénító politikai rendszerét is. Berlusconi még arra is figyelmeztetni próbált, hogy tőlük függhet egy Monti-kormány többsége: \"Bármikor kihúzhatjuk a vezetéket konnektorból\" − fogalmazott már lemondása után. Az azonban már nem biztos, hogy Berlusconinak maradt elég híve egy szakértői kormány lebénításához és ha észrevette, mi zajlott Rómában lemondása napján, akkor nem is gondolhatja, hogy ha megkísérli, azzal növeli a PdL majdani esélyeit.

Az olasz fővárosban szombaton egész nap tüntettek − néhányan Berlusconi mellett, a nagy többség azonban ellene −, a lemondás bejelentése után pedig olyan örömünnep tört ki, mint öt éve, amikor az olaszok megnyerték a focivébét. Tülkölő autós-motoros karavánok járták a belváros utcáit, lobogtak az olasz zászlók, az emberek énekeltek, táncoltak, pezsgőztek − mindezt azonban csak az internetes közvetítésekben, illetve a külföldi híradókban lehetett látni. A szoros kormányzati ellenőrzés alá vont olasz állami tévében, illetve a három országos kereskedelmi csatornán − melyeket a Berlusconi család tart kézben − az éjszakai híradókig rezzenéstelenül mentek tovább a szombat esti showműsorok, filmek, még egy szalagcímsort se tettek ki, hogy mellesleg megbukott a kormány.

Jöhet a vagyonadó, visszajöhet az ingatlanadó?
A Berlusconi lemondása előtt elfogadott költségvetési törvény nagyrészt magában foglalja az augusztusi megszorító programban vállalt, az EU-val egyeztetett lépéseket. E szerint egyebek közt 67 évre emelkedik a férfiak és a nők nyugdíjkorhatára (2026-tól), állami ingatlanokat és termőföldeket privatizálnak, liberalizálják a helyi szolgáltatásokat, jövőre több mint 9 milliárd euróval csökkentik a minisztériumok büdzséjét, adókedvezménnyel ösztönzik a fiatalok és a nők foglalkoztatását. Mindennek nyomán jövőre 1,6 százalék lehet a GDP-arányos hiány, 2013-ban pedig egyensúlyba kerülhet a költségvetés.
Mindez azonban semmi ahhoz képest, amit olasz sajtóértesülések szerint Mario Monti tervez. A kormányzásra készülő volt uniós biztos vasárnap a jegybank új kormányzójával, Ignazio Viscóval tárgyalt, szombaton pedig Visco elődjével, az ECB új elnökével, Mario Draghival egyeztetett terveiről. Ezek között szerepel az első lakásra kivetett, Berlusconi által eltörölt ingatlanadó visszaállítása − írta az ügyhöz közel álló forrásokra hivatkozva a La Repubblica −, az egymillió euró fölötti vagyonok megadóztatása, a politikai kiadások további lefaragása, a csak szolgálati idő alapján való nyugdíjba menés megszüntetése.
Szabó Márta
Szabó Márta

Ez is érdekelhet