Ha a gazdasági növekedésre vonatkozó prognózisok beigazolódnak, a jövő évi költségvetésből akár fizetésemelésekre is juthat − jelentette ki a román kormány szóvivője a Nemzetközi Valutaalap (IMF) e héten zárult idei második felülvizsgálatának végén. Jeffrey Franks, az IMF illetékes biztosa viszont úgy fogalmazott: noha Románia minden vállalását teljesítette, nyugdíj- és béremelésre nem futja.
A választások előtt álló kormány az államkasszát annak ellenére látja félig tele, hogy a két hétig Bukarestben vizsgálódó IMF-küldöttség a korábbi becslés felére, 1,8−2,3 százalékra rontotta jövő évi GDP-növekedési prognózisát. A szakemberek szerint a növekedés motorja az uniós források hatékonyabb felhasználása lehet. A jövő évi büdzsét az óvatosság jellemzi − fogalmazott Franks - , a román kormánnyal arról állapodtak meg, hogy a GDP-arányos hiány 3 százalék alatt marad. Bukarest tervei között 1,9−2 százalékos hiánycél szerepelt, de ehhez tovább kell csökkenteni a költségvetés kiadásait, fel kell gyorsítani az állami vállalatok privatizációját és szakemberekre kellene cserélni a politikai alapon kinevezett állami cégvezetőket. Az IMF szerint az állami tulajdonú vállalatok adósságállománya meghaladja a GDP 4,4 százalékát.
Bizakodásra ad okot, hogy az infláció 3,45 százalékra csökkent szeptemberben − mondta az IMF-biztos −, az irányadó kamat 0,25 százalékos csökkentése azonban elhamarkodott lépés. Sokak szerint a hiánycélt Bukarestnek évek óta úgy sikerül teljesítenie, hogy visszafogja a fejlesztéseket, maga előtt görgeti a magánszektorral szembeni adósságait, miközben drasztikusan csökkentette a közalkalmazottak számát, illetve bérét. Mivel a költségvetési bevételek látványos növekedésére nincs reális esély, kérdés, hogy a 2012-es hiánycél érdekében milyen lépésre kényszerül a kormány. Románia tavasszal kötött kétéves, több mint 5 milliárd euró értékű nemzetközi elővigyázatossági hitelszerződést az IMF szervezésében.
