BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Válságba döntik magukat az olaszok a gyenge kormány miatt?

2011. október 26. szerda, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Olaszországnak speciális intézkedésekkel kell megtámogatnia költségvetési és szerkezetátalakítási kötelezettségvállalásait − mondta tegnap az EU gazdasági és monetáris ügyekért felelős biztosának szóvivője, Amadeu Altafaj −, beleértve a nyugdíjrendszer, illetve a vállalkozások szabályozásának módosítását is. Nekünk az eurózóna stabilitása felett kell őrködnünk − hangsúlyozta a szóvivő −, bármi történik Olaszországban, annak hatása lesz az övezet többi országára is. Ahogy más tagországok költségvetési politikáját is kommentáljuk, ugyanúgy megtesszük ezt Olaszország esetében is, ebben nincs semmi megalázó − fűzte hozzá Altafaj, utalva arra, hogy Silvio Berlusconi az olaszok megsértéseként interpretálta Angela Merkel és Nicolas Sarkozy viselkedését a reformok sürgetésekor.
Az olasz kormányfő azt ígérte, hogy a mai EU-csúcson prezentálja, milyen újabb intézkedésekre készülnek, köztük szerepelt volna a nyugdíjreform is. A koalíciós partner, az Északi Liga azonban nem hajlandó elfogadni a tervezett lépéseket, vagyis a korhatár felemelését 65-ről 67 évre, illetve a 40 év szolgálati idő utáni visszavonulás megszüntetését (bár a legfrissebb hírek szerint ez utóbbiban engedne). Mindennek főleg politikai jelentősége van, hiszen a nyugdíjreform nem hozna egyhamar pénzt a konyhára, a korábban elfogadott megszorító csomag ügyében pedig már nincs különösebb vita. A meggyengült Berlusconit azonban rászoríthatják arra, hogy több engedményt, illetve pozíciót adjon az Olaszország föderatív átalakítására − értsd, a szegényebb Dél és a gazdagabb Észak szétválasztására − törekvő Ligának, mert más partnert már aligha talál magának.

Ha kenyértörésre viszik a dolgot, akkor vagy jöhet egy szakértői kormány − bár ezt a Liga nem támogatja −, vagy előrehozott választások lesznek. Utóbbi esetben még sokáig a Berlusconi-kormány regnálhat, csak már ügyvezetőként, vagyis nem hozna reformértékű döntéseket − ami végzetes következményekkel járna az olasz államadósság amúgy is ingatag finanszírozására nézve.

Szabó Márta
Szabó Márta

Ez is érdekelhet