Írország nem készül adósságai újratárgyalására, jó úton van afelé, hogy fenntarthatóvá tegye azok kezelését − hangsúlyozták név nélkül vezető ír illetékesek a dublini Sunday Business Post gazdasági lapnak a vasárnapi EU-csúcs kapcsán. Dublin reményei szerint az uniós találkozósorozatot lezáró közleményekben az is világosan benne lesz, hogy más ország nem vár adósságleírásra, és az EU elkötelezett amellett, hogy segítse a mentőakcióra szorultak mielőbbi visszatérését a piaci forrásokhoz.
A megszólalást az is motiválhatta, hogy hírek szerint sokan már azon spekulálnak, lesz-e más megsegített országban is a görögökéhez hasonló adósságleírás. A februárban kormányra került centrista koalíció vezetője, Enda Kenny mindenesetre nyilatkozatai szerint azon van, hogy Írország legyen az első, amelyik lezárja az EU/IMF mentő csomaghoz kapcsolódó programját, illetve hogy 2015-re a GDP három százaléka alá csökkenjen a GDP-arányos hiány. A mentőakció feltételeként elfogadott adóemelések, illetve kiadáscsökkentések nyomán idén 10 százalékos deficitet remélnek elérni a tavalyi 32 százalék után − ebben az is segít, hogy júliusban az unió vezetői mérsékelték az íreknek adott hitel kamatait.
Igazi reményt az nyújthat a kilábalásra, hogy az ír gazdaság − szemben a göröggel és a portugállal − már kinn van a gödörből: a második negyedévben 1,6 százalékkal nőtt a GDP, a jegybank ennek örömére 0,8 százalékról 1 százalékra módosította idei növekedési előrejelzését. A jövő évit azonban 2,1 százalékról 1,8 százalékra vitte lejjebb, arra hivatkozva, hogy az exportvezérelt ír gazdaság nagyban függ a külső körülményektől − azokat viszont a lassuló növekedés és a pénzügyi zűrzavarok határozzák meg. A globális hanyatlás pedig megnehezíti az ír adósságállomány stabilizálását − amely 2013-ban érhet csúcsra 120-125 százalékos GDP-aránnyal −, erre csak rátehet még egy lapáttal, ha a piacok valamilyen újabb mentőakcióra kezdenek tippelni.
