A szavazásra azután került sor, hogy kedden nem volt jelen elegendő kormánypárti képviselő egy lényegében technikai jellegű voksolásnál (a tavalyi zárszámadást kellett jóváhagyni), így paritás alakult ki a kormánypártok és az ellenzék között. Berlusconi tegnap arra hivatkozva kérte kormánya támogatását a bizalmi szavazáson - amely 2008 óta már az 51. volt -, hogy bukása azok győzelme lenne, akik katasztrófát akarnak, Olaszország bukását, és azt a fajta spekulációt, amely az elmúlt hónapokban zajlott Európában és Olaszországban.
Szeptemberben mindhárom nagy hitelminősítő lerontotta a hosszú lejáratú olasz szuverén adósságok besorolását, a Reuters csütörtökön közzétett elemzői felmérése szerint pedig az ország már recesszióban van, jövőre alig lesz képes növekedést felmutatni és nem fogják tudni teljesíteni a kormány költségvetési céljait. Számos elemző a mai voksolás előtt úgy vélte, hogy az olasz pangásért is felelőssé tett, sok személyes botránnyal terhelt 75 éves Berlusconinak át kellene adnia már a kormányzást, akár egy szakértői kabinetnek.
A piac eleve aggódva várta a szavazást: délelőtt a tízéves olasz kötvények hozama 5,864 százalékra emelkedett, ez a legmagasabb szint az 54 milliárd eurós megszorító csomag augusztus 5-i bejelentése óta. A német kötvényekhez mért hozamfelár 5 ponttal 376 pontra nőtt, ez 30 ponttal alacsonyabb az ugyancsak augusztus 5-i eurókorszak beli rekordszintnél.
