Az Európai Bizottság illetékes biztosa, Günther Oettinger tavaly decemberben beterjesztett javaslatát idén szeptember közepén fogadta el az Európai Parlament, s jövőre lép életbe. Ezt követően uniós szinten ellenőrizhetik az energiakereskedelmet, az egyes országok hatóságai pedig büntetésekkel is megfékezhetik, illetve megelőzhetik a piaci manipulációkat.
Az új szabályozás minden, az unión belül zajló áram-, illetve gáz-nagykereskedelmi ügyletre vonatkozik, beleértve azokat a szerződéseket is, amelyek alapján ezek a javak eljutnak a fogyasztókhoz.
1 Tilos a belső információkon alapuló adásvétel, az exkluziv, árérzékeny információkat fel kell tárni az ügylet megkötése előtt.
2 Törvényen kívüliek a manipulatív tranzakciók vagy olyan inkorrekt információk terjesztése, amelyek félrevezető jelzéseket adnak a kínálatról, a keresletről vagy az árakról
3 Az energiakereskedők kötelesek tájékoztatni ügyleteikről az energiafelügyeletek együttműködéséért felelős uniós hatóságot (ACER), akár közvetlenül, akár közvetve (például brókeren vagy kereskedelmi rendszeren keresztül).
4 Az ACER felel az ügyletek monitorozásáért, illetve a szabályok betartatásáért.
A tájékoztatási kötelezettség kiterjed majd a tranzakciók mennyiségére, árára, a megállapodás, illetve a lebonyolítás idejére, a vevő, az eladó és a kedvezményezett nevére (a további részleteket a következő hónapokban kidolgozandó szabályozás tartalmazza). A megszerzett adatok alapján az ACER elvégezi a maga elemzéseit és ha piaci visszaélés gyanúját látja felmerülni, akkor felkéri a nemzeti felügyeleteket, hogy folytassák le a helyi vizsgálatot (határon átnyúló ügyletek esetén ezeket az ACER koordinálja). Ha a felügyeletek szabályszegést állapítanak meg, akkor a fogyasztóknak okozott kárral arányos mértékű büntetést szabhatnak ki.
