BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Napenergiát exportálna Görögország

Görögországban nagyszabású napenergia-hasznosítási programot tervez a kormány, így a megújuló forrásból termelt energia lehet a súlyosan eladósodott ország új exportterméke. A terv apróbb szépséghibája, hogy a tervezett kapacitás kiépítéséhez nagyjából 20 milliárd euróra van szükség.

2011. október 7. péntek, 16:13

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A roppant ambíciózus Helios terv elnevezésű program szerint 2020-ig 10 ezer megawatt - a teljes magyarországi villamosenergia-termelési kapacitást meghaladó mennyiségű - energia megtermelésére alkalmas naperőművi kapacitást építenek ki.

Az országban évente átlagosan 300 körül van a napsütéses, derült napok száma, a megtermelt energia 25 százalékát pedig extra ráfordítás nélkül, a meglévő - jelenleg importra használt - hálózaton keresztül lehetne exportálni.

A fejlesztések így is igen tőkeigényesek, a tervezett kapacitás kiépítéséhez nagyjából 20 milliárd euróra van szükség. Ezt részben uniós támogatásból teremtenék elő, és várják a külföldi beruházókat is - hangzott el pénteken egy athéni görög-német vállalkozói fórumon, amelyet Philipp Rösler német gazdasági miniszter hivatalos görögországi látogatásához időzítettek.

Frank Asbeck, a Solarworld nevű német társaság vezetője a fórumon elmondta: reálisak a kormányzati tervek, megvalósításuk révén a görögországi energiaszükséglet 30 százaléka fedezhető napenergiából. Az erőművek mellett az ágazatban használt felszerelések, eszközök gyártása is Görögországba települhet, így enyhülne a munkanélküliség is. Az állam elsősorban a naperőmű telepek létesítéséhez szükséges terület biztosításával, például kimerült, bezárt szénbányák átadásával segítheti a fejlesztéseket - mondta a szakember.

A görög-német vállalkozói konferencián elhangzottak rímelnek az Angela Merkel által a héten mondottakra is. A kancellárasszony a németországi napenergia-termelés támogatásának további csökkentését helyezte kilátásba. Szerinte sokkal inkább megérné Görögországból napenergiát importálni, ahol sokkal több a napfény.

Economx
Economx
MTI-Eco
MTI-Eco

Ez is érdekelhet