BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Sokba kerülhet a kereskedőknek a kártyadíjak korlátozása

A kártyahasználatot akarta olcsóbbá tenni egy törvénymódosítás az USA-ban, amelyre viszont a nagy társaságok díjemeléssel készülnek reagálni.

2011. szeptember 30. péntek, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Felbolydulhat a kártyás fizetések piaca az USA-ban október elsejétől, amikor életbe lép a pénzügyi reformról, illetve az ehhez kapcsolódó fogyasztóvédelemről szóló Dodd−Frank-törvény módosítása. A beterjesztő illinois-i szenátor, Dick Durbin után Durbin-módosításnak nevezett jogszabályra támaszkodva a Federal Reserve június végén közölte, hogy a betéti kártyákkal végrehajtott vásárlások interchange-díja − ami a kibocsátó bankoknak jut a kereskedőktől − nem haladhatja meg az átlag 24 centet, függetlenül a vásárlás összegétől. (A korábbi szabályozás szerint a vásárlások értékének átlag 1,14 százaléka lehetett ez a díj, ami ügyletenként 44 centes átlagbevételt jelentett a bankoknak.) Az új szabályozás a legalább 10 milliárd dolláros mérlegfőösszegű bankokra vonatkozik és a Bloomberg számításai szerint évente összesen akár 8 milliárd dollárral is megcsapolhatja a bevételüket.
A kártyapiacot uraló két nagy társaság, a Visa Inc. és a MasterCard Inc. válaszul arra készül, hogy alapból csaknem az új szabályozásban megengedett mértékig, 23 centre emeli a maga tranzakciós díját (amiben benne van az interchange elem is) − állította a sajtóhoz eljuttatott közleményében a Janney Montgomery Scott pénzügyi szolgáltató cég elemzője, Thomas McCrohan. Ez meg fogja ölni a kis összegű betéti kártyás vásárlásokat: McCrohan példája szerint eddig egy kétdolláros, betéti kártyával kiegyenlített kávézásért a kereskedő 8 centet rótt le, ez csaknem a háromszorosára növekedne, ha a jelzett emelést csakugyan meglépik a kártyatársaságok. Az esetleges kereskedői ellenlépésekről egyelőre nem tudni, de elemzők szerint aligha lesznek képesek áthárítani költségeik növekedését a fogyasztókra.
A Visa és a MasterCard nem kommentálta közvetlenül az elemzői értesülést − írta a The Wall Street Journal −, annyit viszont már korábban közöltek, hogy ha életbe lép az új, szövetségi szinten szabályozott felső díjhatár, akkor emelik a betéti kártyákat terhelő díjakat. A MasterCard szóvivője egy múlt heti e-mailes közleményében ezt azzal egészítette ki, hogy kétszintű interchange-struktúrát alakítanak ki a betéti, illetve az előre fizetett kártyák számára − az előbbieket érinti az új szabályozás, az utóbbiakat nem. Az egész folyamatban hangsúlyoztuk − tette hozzá a szóvivő −, hogy egy árplafon rögzítése torzítja a piacot.
Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy az egész módosítás csak azokra a tranzakciókra vonatkozik, amelyekben fizikailag lehúzzák a kártyát − az interneten vagy mobiltelefonon lebonyolított ügyletekre nem, hiába terhelik az összeget adott esetben ugyanarra a plasztikra.

Szabó Márta
Szabó Márta

Ez is érdekelhet