Rekordszintre nőtt a hosszú lejáratú olasz államkötvények hozama a tegnapi aukción: a 2022 márciusban lejáró papírok 5,86 százalékos hozam mellett keltek el, ez a legmagasabb az euró bevezetése óta (az előző alkalommal 5,22 százalékos hozam alakult ki). A kereslet 1,374-szeres volt, erősebb az augusztusinál. A kincstárnak összesen 7,86 milliárd euró értékben sikerült három-, négy-, illetve tízéves lejáratú papírokat eladnia, a tervezett összeg 5,5−9 milliárd euró volt.
A hosszú lejáratú kötvények aukcióját azért figyelték most különösen a piaci szereplők, mert ez volt az első azóta, hogy az S&P szeptember 20-án egy fokozattal leminősítette Olaszország hosszú távú szuverén adósságait. Ez a hozam még nincs azon a szinten, ami veszélyeztetné az olasz adósságtörlesztés fenntarthatóságát − mondta a Reutersnek a Commerzbank elemzője −, de hosszabb távon nem megnyugtató. Ez egyáltalán nem volt egy erős aukció − idézett egy londoni elemzői kommentárt a Bloomberg −, a piaci szereplők látnivalóan nem várnak fellendülést a közeljövőben az európai periférián.
A \"leperifériázott\" Olaszország amúgy az eurózóna harmadik legnagyobb gazdasága, de kötvénypiacát csak az mentette meg a végveszélytől augusztus elején, hogy az Európai Központi Bank (ECB) elkezdte vásárolni a másodpiacon az olasz kötvényeket (a negyedik legnagyobb Spanyolország papírjaival együtt). Az olasz törvényhozás azóta jóváhagyott egy mintegy 54 milliárd eurós, reformokkal is járó megszorítási csomagot, a kormány pedig kilátásba helyezte, hogy privatizációk segítségével is elkezdi apasztani az 1900 milliárd euró, vagyis a GDP 120 százaléka körüli adóssághegyet.
Az olasz állam tulajdonának értéke meghaladja az 1800 milliárd eurót − közölte egy tegnapi tanácskozáson az államkincstár illetékes vezetője −, ebből 700 milliárd eurónyit lehetne hasznosítani. Ezen belül az ingatlanok értéke összesen mintegy 500 milliárd euróra rúg, ennek 5−10 százalékát lehetne eladni néhány éven belül. A tegnapi tanácskozás egy sorozat első része volt − emelte ki Milano Finanza a részt vevő gazdasági miniszter, Giulio Tremonti szavait −, ezzel indították be az adósság leépítését célzó strukturális reformot.
