Megszavazta tegnap az Európai Parlament (EP) a \"hatos csomagot\", vagyis azt a hat jogszabályt, amely az uniós gazdasági kormányzást hivatott megteremteni, megelőzendő az új meg új fiskális és adósságválságok kialakulását. Az Európai Bizottság által közel egy éve útra indított, várhatóan novemberben életbe lépő szabályok értelmében Brüsszel az eddiginél gyorsabban büntetheti meg azokat a tagállamokat, amelyek nem szorítják le kellően költségvetési deficitjüket, illetve államadósságukat. Az előbbi a maastrichti kritériumok szerint a GDP 3 százaléka lehet, ám az uniós előírások ma már a kiegyensúlyozott büdzsét célozzák, utóbbi pedig nem lépheti túl a GDP 60 százalékát, de legalábbis az aránynak lefelé kell tartania. A nagyrészt még az első félévben, a magyar elnökség alatt végigtárgyalt hatos csomag elfogadását az utóbbi időben főleg Franciaország hátráltatta, miután sokáig ragaszkodott ahhoz, hogy a kormányoknak jogukban áll blokkolni a büntetéseket (Napi Gazdaság, 2011. szeptember 19.). Végül azonban engedtek, így az EB által javasolt szankciók a jövőben automatikusan életbe lépnek, hacsak a tagországok többsége nem szavaz ez ellen. A szankció éppúgy lehet valamilyen, például a strukturális alapból érkező támogatás megvonása, mint az, hogy az érintett tagállam az egyébként előírtnál többet fizessen be az EU közös költségvetésébe.
Az új szabályok értelmében az EB monitorozhatja a tagországok gazdasági egyensúlyhiányát és előzetes figyelmeztetést is küldhet, ha valamilyen eszközbuborékot lát kialakulni.
