BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megmaradt a remény Romániának

2011. szeptember 23. péntek, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A várakozásokhoz képest a lehető legjobb döntés született Románia számára az EU belügyi és igazságügyi bizottságának tegnapi ülésén. Hollandia álláspontját ismerve a soros lengyel elnökség ugyanis nem bocsátotta szavazásra a Románia és Bulgária schengeni övezethez való kétlépcsős csatlakozásról szóló kompromisszumos tervet. Ezzel a már biztosra vett kikosarazás helyett Bukarest gyakorlatilag időt nyert arra, hogy megpuhítsa a bővítést ellenzőket. Hollandia és Finnország ugyanis − bár elismerik, hogy Románia technikailag felkészült a csatlakozásra − továbbra sem támogatja a két ország felvételét, mivel nem tartják megbízhatónak a külső határok védelmét, és a korrupcióellenes küzdelem hatékonyságát is megkérdőjelezik.
Szomorú következtetést kell levonnunk a tagállamok közti kölcsönös bizalom tekintetében − nyilatkozta csütörtökön Brüsszelben Jerzy Miller lengyel belügyminiszter, aki szerint bár április óta köztudott, hogy a két állam teljesítette a csatlakozási feltételeket, mégsem sikerült az uniós csatlakozásukkor tett ígéretet betartani. A bukaresti belügyminisztérium schengeni osztályának vezetője, Marian Tutilescu kijelentette: amennyiben Hollandia továbbra is kitart álláspontja mellett, Románia az Európai Bírósághoz fordul.

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet