A várakozásokhoz képest a lehető legjobb döntés született Románia számára az EU belügyi és igazságügyi bizottságának tegnapi ülésén. Hollandia álláspontját ismerve a soros lengyel elnökség ugyanis nem bocsátotta szavazásra a Románia és Bulgária schengeni övezethez való kétlépcsős csatlakozásról szóló kompromisszumos tervet. Ezzel a már biztosra vett kikosarazás helyett Bukarest gyakorlatilag időt nyert arra, hogy megpuhítsa a bővítést ellenzőket. Hollandia és Finnország ugyanis − bár elismerik, hogy Románia technikailag felkészült a csatlakozásra − továbbra sem támogatja a két ország felvételét, mivel nem tartják megbízhatónak a külső határok védelmét, és a korrupcióellenes küzdelem hatékonyságát is megkérdőjelezik.
Szomorú következtetést kell levonnunk a tagállamok közti kölcsönös bizalom tekintetében − nyilatkozta csütörtökön Brüsszelben Jerzy Miller lengyel belügyminiszter, aki szerint bár április óta köztudott, hogy a két állam teljesítette a csatlakozási feltételeket, mégsem sikerült az uniós csatlakozásukkor tett ígéretet betartani. A bukaresti belügyminisztérium schengeni osztályának vezetője, Marian Tutilescu kijelentette: amennyiben Hollandia továbbra is kitart álláspontja mellett, Románia az Európai Bírósághoz fordul.
