BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Könnyebb lesz megbüntetni az EU-ban a fiskális renitenseket

Egy tekintetben biztosan eredményesként könyvelik el az EU pénzügyi vezetőinek wroclawi találkozóját: megszületett a megállapodás a szigorúbb uniós fiskális kormányzást lehetővé tevő hatos jogszabálycsomagról.

2011. szeptember 19. hétfő, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Megnőtt az esélye annak, hogy az Európai Bizottság (EB) egyszer csakugyan szankciókkal sújtja majd azokat az uniós országokat − de legfőképp az eurózónabelieket −, amelyek nem tudják egyensúlyban tartani a költségvetésüket. Az Európai Unió pénzügyminisztereinek és jegybanki vezetőinek péntek−szombati informális wroclawi találkozóján ugyanis elfogadták a hatos csomagnak nevezett jogszabályegyüttest, amelynek életbelépése után az EB \"fogakat kap\" ahhoz, hogy kikényszerítse azt a fiskális fegyelmet, amelynek hiánya miatt az EU most ott tart, ahol tart. A tavaly szeptemberben összerakott csomag elfogadtatásán Magyarország is keményen dolgozott az első félévben, uniós elnöksége idején, ám a szankciók kivetésének szavazási mechanizmusáról nem sikerült dűlőre jutni június végéig.

Az azóta csak tovább durvuló európai válság is közrejátszhatott abban, hogy most megszületett a megegyezés.Ennek értelmében az uniós tagországoknak nemcsak arra kell törekedniük, hogy a korábbi előírásoknak megfelelően legfeljebb 3 százalékos legyen a GDP-arányos költségvetési deficit, az államadósság pedig ne haladja meg a 60 százalékot, hanem arra, hogy a büdzsé egyensúlyban legyen, sőt ha lehet, többletet mutasson. Aki ezeket a célokat a jövőben semmibe veszi, azt az EB először figyelmezteti, amit a pénzügyminisztereknek minősített többséggel jóvá kell hagyniuk. Ha ez nem történik meg vagy nincs foganatja, az EB egy hónappal később újabb figyelmeztetéssel pénzügyi szankciókat helyezhet kilátásba − és ez már csak akkor hiúsulhat meg, ha a miniszterek tanácsa egyszerű többséggel elveti a javaslatot. (Vagyis ha például egy euróországot készül büntetni az EB, akkor a ma 17 tagú valutaövezet 9 miniszterének kell ez ellen voksolnia.) A szankció támogatásmegvonás mellett az is lehet, hogy a renitens az egyébként előírtnál nagyobb összeget fizet be a közösbe (miáltal tovább romolhat fiskális helyzete). A pénzügyminiszterek mostani döntését még meg kell szavaznia az Európai Parlamentnek és a pénzügyminiszterek októberi formális tanácskozásának is − ha ez megvan, akkor novembertől már élhetnek a hatos csomag előírásai.

Szabó Márta
Szabó Márta

Ez is érdekelhet