BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Eltiltották Romániát a kvótakereskedéstől

Az évek óta hiányos leltár miatt a nemzetközi kibocsátáskereskedelmi szervezet felfüggesztette Románia széndioxid-kvótáinak értékesítését.

2011. szeptember 19. hétfő, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Akár több száz millió eurót is elbukhat Bukarest, miután a Nemzetközi Kibocsátáskereskedelmi Szervezet (IETA) felfüggesztette a román széndioxid-kibocsátási kvóták értékesítését. Az IETA döntését azzal indokolta, hogy a román hatóságok által küldött leltár évek óta hiányos. Elődeim 2007 óta semmit sem tettek annak érdekében, hogy a bizottságnak küldött adatokat a kvóták elszámolásához elengedhetetlen szakmai tanulmányokkal is alátámasszák, ezt a mulasztást egy év alatt nekem sem sikerült pótolni − nyilatkozta a Napi Gazdaságnak Borbély László, Románia környezetvédelmi minisztere, hozzátéve, reméli, hogy az év végéig sikerül a hiányosságokat pótolni, noha a tanulmány elkészítése igen bonyolult és legkevesebb 600 ezer euróba kerül.

A kiotói egyezmény szerint Románia 2008 és 2012 között 1,28 milliárd tonna széndioxidot bocsáthat ki, Bukarest ugyanakkor vállalata, hogy ez idő alatt 5,2 százalékkal csökkenti kibocsátását az 1990-es állapotokhoz képest. A rendszerváltást követően azonban az ipari mamutvállalatokat feldarabolták, a részegységek közül sokat felszámoltak vagy eladtak, így Romániának mintegy 300 millió tonnának megfelelő széndioxidkvóta-feleslege maradt. Egy tonna széndioxid-kvóta egy AAU (Assigned Amount Unit) egységnek felel, meg amit az államok szabadon értékesíthetnek. Egy AAU-egység jelenlegi piaci ára 4 euró körül alakul, így Romániának a 300 millió AAU-kvóta értékesítéséből összesen 1,2 milliárd eurós bevétel származhatna − fogalmazott Borbély. A miniszter szerint Romániának mindeddig egyetlen értékesítési szerződést sikerült véglegesíteni, a felfüggesztés miatt további megállapodásra egyelőre nincs lehetőség, ezért elképzelhető, hogy az AAU-egységek egy részét nem sikerül értékesíteni. Románia több volt szocialista országgal együtt azt szeretné elérni, hogy a széndioxid-kvóták értékesítését átütemezzék, vagy ezek az országok bizonyos kompenzációban részesüljenek, mivel ezen egységek értékesítésére − idő hiányában − fizikailag sem volt lehetőség − állítja Borbély.

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet