BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megint lehet izgulni az olaszok miatt

A Kínából érkező segítség híre nyugtatta meg tegnap eleinte az olasz államadósság miatt aggódó piacokat, de nem sokáig. A kötvényhozamok tovább kúsztak felfelé − a helyzeten talán a megszorító csomag mai elfogadása segíthet.

2011. szeptember 14. szerda, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az olasz parlament szerdán jóváhagyja az 54 milliárd eurós megszorító csomagot, és a növekedést serkentő intézkedéseket is társít majd hozzájuk − igyekezett megnyugtatni Silvio Berlusconi olasz kormányfő tegnap Brüsszelben Herman Von Rompuyt, az Európai Tanács elnökét, illetve a piacokat. Az olasz büdzsé egyensúlyát 2013-ra megteremtő csomag elfogadása nemcsak Olaszországnak fontos, hanem az egész eurózónának − válaszolta erre visszafogottan Rompuy. A piacokat tegnap először az tartotta izgalomban, hogy a Financial Times (FT) azt írta: az olasz kormány a készpénzben úszó Kínához fordult segítségért. A brit gazdasági napilap értesülése szerint Róma abban bízik, hogy Peking jelentős mennyiségben vásárol majd olasz államkötvényeket, emellett beszáll egyes állami vállalatokba is. A világ legnagyobb szuverén vagyonalapjai közé tartozó China Investment Corp. (CIC) elnöke, Lou Jiwei a múlt héten Rómában járt, ahol Giulio Tremonti gazdasági miniszter mellett az állami beruházási ügynökség illetékeseivel is találkozott. Két héttel korábban olaszok tárgyaltak Pekingben a CIC, illetve a csaknem 3200 milliárd dollárnyi kínai devizatartalékot menedzselő hatóság, a SAFE illetékeseivel − rakta össze az információkat a brit lap. Egy olasz forrás szerint Kína már most is mintegy 4 százalékot mondhat magáénak az 1900 milliárd euróra − a GDP közel 120 százalékára − rúgó olasz államadósságból.
Az olasz gazdasági minisztérium szóvivője tegnap megerősítette, hogy Tremonti találkozott a múlt héten kínai hivatalos személyekkel, de részleteket nem árult el. A hír eleinte így is jót tett a piaci hangulatnak − ám csak kis időre. A tegnapi olasz állampapír-aukción az ötéves kötvényekből a tervezett 4 milliárd eurós maximum helyett 3,865 milliárd eurónyi kelt el, 5,6 százalékos átlaghozam mellett − ez pedig a legmagasabb hozamszint e papírok esetében az euró bevezetése óta. Az aukció után a tízéves olasz kötvények németekkel szembeni hozamfelára 404 bázispontra nőtt − ez a legmagasabb szint augusztus 8. óta, amióta az ECB megkezdte az olasz állampapírok vásárlását.
A görög csőd közeledtéről, illetve az olasz adósság néhány hónapon belüli leminősítéséről keringő hírek közepette ez nem is olyan rossz eredmény − idézett egy elemzői véleményt a Bloomberg. Azon nincs mit csodálkozni − emelte ki ugyanakkor a WestLB befektetői körlevele −, hogy a lehetséges kínai támogatásról érkező hírek nem sokat segítettek, hiszen ilyenek már szárnyra keltek korábban Görögországgal, Írországgal vagy Portugáliával kapcsolatban is és nem sok minden lett belőlük. Ezt a véleményt erősíti, hogy, mint emlékezetes, áprilisban a spanyol kormány közölte: a CIC 9 milliárd euró értékben fektet be spanyol állampapírokba és bankokba − majd ezt a közleményt kénytelen volt visszavonni.

Szabó Márta
Szabó Márta

Ez is érdekelhet