BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az export fékezése húzza vissza a román GDP-növekedést

2011. szeptember 14. szerda, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A román gazdaság számára a külföldi piacok fellendülése jelentette a mentőövet, az export növekedésének dinamikája az utóbbi időben azonban jelentősen lelassult az eurózónát sújtó adósságválság miatt. Július végén Románia 3,8 milliárd euró értékben exportált, ami 11,5 százalékkal több az egy évvel korábbinál. A kivitel látszólag jelentős növekedése azonban messze elmarad az előző hónapok teljesítményétől, amikor rendre 30−50 százalékos volt a növekedés. Az export fékezése 2,5 százalékra lassíthatja a jövő évi GDP-növekedést − véli Valentin Lazerea, a román jegybank vezető elemzője, aki szerint ezért a költségvetés hiánya is meghaladja majd a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kötött szerződésben vállalt három százalékot. Fokozza a bajt, hogy az országba érkező külföldi tőke összege is egyre csökken: a BNR adatai szerint júliusban a külföldi tőkebefektetés alig 90 millió eurót tett ki, ami több mint 30 százalékos visszaesést jelent 2010 azonos havához képest. Az Erste Bank román leánya, a BCR elemzői emellett a jövőre esedékes parlamenti és helyhatósági választások miatt is aggódnak, prognózisukban idénre 1,4, 2012-re pedig legfeljebb 2,9 százalékos növekedést tartanak megvalósíthatónak.

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet