BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az ingatlanokon talált fogást a görög kormány

2011. szeptember 12. hétfő, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Új ingatlanadót vet ki a görög kormány két évre − jelentette be az informális vasárnapi kormányülés után Evangélosz Venizelosz pénzügyminiszter. Ez az egyetlen azonnal bevezethető, gyors eredményt ígérő intézkedés, amely nem függ az adószedési rendszertől − mondta a Reuters szerint újságíróknak Venizelosz −, ugyanis a villanyszámlákhoz fogják hozzácsapni. Azt nem tudni, pontosan mennyit terveznek beszedni a négyzetméterenként fél eurótól 10 euróig terjedő adó révén. A pénzügyminiszter annyit közölt: azt a 2 milliárd eurós lyukat akarják betömni a büdzsében, ami miatt nem tudnák tartani a 2011-re vállalt 8,1 százalékos GDP-arányos deficitet, illetve 17,1 milliárd eurós hiányt.

A Görögországnak nyújtott mentő csomag feltételeinek teljesülését ellenőrző EU−IMF−ECB trojka szakértői szeptember 2-án félbeszakították athéni útjukat, miután vitába keveredtek a kormányzati illetékesekkel a költségvetési hiány nagyságáról, illetve okairól. Athén szerint a vártnál nagyobb recesszió miatt nem tudják határidőre teljesíteni vállalásaikat − Venizelosz tegnap azt mondta, hogy a görög GDP idén 5,3 százalékkal zsugorodik. A trojka szerint viszont a recesszió csak kis részben felelős a dolgok állásáért és a szakértők a privatizáció felgyorsítását, az állami szervezetek, illetve a közalkalmazottak számának csökkentését sürgették. Az EU−IMF−ECB hármas áldása nélkül Athén nem kaphatja meg a mentő csomag esedékes részletét − anélkül pedig heteken belül fizetésképtelenséget jelenthet.

Szabó Márta
Szabó Márta

Ez is érdekelhet