Megvásárolja az orosz OAO Szberbank az Österreichische Volksbanken AG (ÖVAG) kelet-közép-európai érdekeltségeit, kivéve a romániai divíziót − jelentették be tegnap Bécsben az érintettek. A legnagyobb orosz hitelintézet az érintett leánycégeket összefogó Volksbank International AG (VBI) könyv szerinti értékének megfelelő összeget fizet ki, ez 585−645 millió euró lehet, az árfolyamok idei alakulásától függően (az ügyletet még idén le akarják zárni − idézte az ÖVAG közleményét a Bloomberg). A VBI 51 százalékban volt eddig az ÖVAG tulajdonában, 24,5 százalék a francia Groupe BPCE kezében volt, a fennmaradó 24,5 százalékot pedig közösen birtokolta a német DZ Bank AG, illetve a WGZ-Bank AG.
A moszkvai bank az ügylet lezárása után nyolc további országban léphet színre, köztük Magyarországon, Szlovákiában, Csehországban és Szlovéniában, tehát uniós, sőt euróországokban is. A volt szovjet tagköztársaságok közül Belaruszban, Ukrajnában és Kazahsztánban a Szberbank eddig is jelen volt lakossági hitelezőként. Az ÖVAG az ügylet révén 300 millió euróval, azaz 2 százalékponttal növelheti tőkemegfelelési mutatóját − közölte Gerald Wenzel vezérigazgató (a 2009-ben egymilliárd eurós állami injekcióval feltőkésített osztrák bank elbukott az idén nyári európai stresszteszten).
Magyarországon a VBI 1993 óta van jelen, 62 fiókjában több mint 600 fő dolgozik. A csoport mérlegfőösszege tavaly 13,7 milliárd euró volt, a magyarországi Volksbanké 1,8 milliárd.
