Mégis lesz szolidaritási adó Olaszországban: a hetek óta tartó huzavona után a koalíciós partnerek tegnap eldöntötték, hogyan próbálják meg újra összerakni a költségvetés konszolidálásához szükséges 45,5 milliárd eurós csomagot. Eszerint az évi 500 ezer eurónál magasabb jövedelemrészre 3 százalékos szolidaritási adót vetnek ki, amíg a büdzsé egyensúlyba nem kerül (korábban az évi 90 ezer euró fölötti jövedelmek 5 százalékos, a 150 ezer fölöttiek pótadójáról volt szó, két és fél évre). A felső áfakulcsot 20-ról 21 százalékra emelik − ezt csak végszükség esetén akarták meglépni −, emellett már 2014-től megkezdik a nők nyugdíjkorhatárának emelését a magánszektorban. A megszorító csomagról a korábbi tervekkel ellentétben bizalmi szavazást akar Silvio Berlusconi kormányfő (erről lapzártánk után döntöttek).
A koalíciós partnerek római tanácskozásával egy időben zajlott a megszorítások elleni tiltakozásul meghirdetett nyolcórás általános sztrájk, amelyhez a szervező CGIL szakszervezeti szövetség szerint a munkavállalók 58 százaléka csatlakozott, jókora fennakadásokat okozva a közlekedésben, beleértve a légi forgalmat is.
A Moody\'s Investors Service továbbra is felülvizsgálat alatt tartja Olaszország AA2-es szuverén adósi besorolását − közölte a hitelminősítő szóvivője a Dow Jonesszal. A leminősítési feltevéssel indított vizsgálat június 17. óta tart, a hitelminősítő 90 napon belül meg szokta hozni döntését. A Société Générale szerint valószínűnek tűnik a 2002 óta változatlan osztályzat lerontása, köszönhetően a költségvetési és a makrogazdasági kilátásoknak, valamint annak, hogy bizonytalanabbá vált Olaszország hozzáférése a piaci forrásokhoz, miközben a hasonló országokéhoz képest viszonylag magas adósi kategóriában van.
