BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Áfaháború a görög utószezonban

2011. szeptember 5. hétfő, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az idegenforgalom több mint 1 százalékkal járulhat hozzá idén a görög GDP-növekedéshez, miután várhatóan nagyon jó szezont zár − nyilatkozta az ANA-MPA hírügynökségnek Andreasz Andreadisz, a SETE szállodaipari és utazásszervezői szövetség elnöke. Az érkező külföldiek száma, illetve a tőlük származó bevétel már-már a globális válság előtti utolsó \"békeévére\" emlékeztet, amikor 16,5 millió turista választotta Görögországot és 11,3 milliárd euróval gazdagították az államkasszát. Andreadisz várakozásai szerint a beutazók száma idén elérheti a négy évvel korábbit, a bevétel pedig több mint 12 százalékkal haladhatja meg a tavalyit (ennek összegét nem jelölte meg).
Az első hét hónapban a SETE adatai szerint 10 százalékkal több külföldi turista utazott Görögországba, mint egy évvel korábban. Az előző két év meredek visszaesését követő fordulatban az is nagy szerepet játszott, hogy többen jönnek a balkáni országokból és Oroszországból − mondta el a SETE elnöke −, ami ellensúlyozza a hagyományos küldő országokból, Nagy-Britanniából és Németországból érkezők számának csökkenését. Hozzájárult a fellendüléshez az is, hogy az észak-afrikai zavargások sokakat elriasztottak az ottani üdülőhelyektől, de ez nem tart örökké − figyelmeztetett Andreadisz. Nagyon fontos, hogy a turizmus megőrizze a növekedő trendet a következő években − tette hozzá −, ehhez pedig ebben a szektorban is reformokat kell keresztülvinni.
Az EU/IMF mentő csomag feltételeként megszabott reformok végrehajtásáért kevésbé lelkesedik a szektor: a megszorítások részeként a 13 százalékos áfakulcsot e hónaptól 23 százalékra kell emelni, a 15 ezer vállalkozást képviselő görög vendéglátó-ipari szövetség azonban múlt heti rendkívüli közgyűlésén úgy döntött, nem fizetik a megnövelt összeget. A pénzügyminisztérium 750 millió euró pluszbevételt vár jövőre ettől az intézkedéstől, amelyet júniusban volt kénytelen mások mellett bejelenteni, miután 2011 első négy hónapjában a vártnál 2,1 milliárd euróval kevesebb folyt be a büdzsébe. Akkor annyit megtett a tárca, hogy nem a főszezonban vitte feljebb ezt az áfakulcsot − amely egy évvel korábban egyébként még csak 9 százalékos volt −, illetve hogy az all-inclusive ellátást nyújtó üdülőtelepeket kivette a többletteher alól. Emiatt viszont az egyéb vendéglátóhelyek tulajdonosai háborodtak fel, mert szerintük már így is épp elég forgalomkiesést szenvednek el az all-inclusive nyaralók miatt.

Szabó Márta
Szabó Márta

Ez is érdekelhet