Nem lesz szolidaritási adó Olaszországban: a koalíciós pártok hétfő esti döntése értelmében ez kikerül a kormányrendelettel már elfogadott csomagból − jelentette be Silvio Berlusconi kormányfő. A három évre szóló megszorító csomag részeként az évi 90 ezer euró fölötti jövedelmekre 5 százalékos, a 150 ezer euró fölötti részre 10 százalékos különadót terveztek kivetni (Napi Gazdaság, 2011. augusztus 15.). Az elképzelést a miniszterelnök kezdettől ellenezte, mert mindig azt hangoztatta, hogy \"nem kotorászik az olaszok zsebében\" − amiatt pedig különösen aggódott, hogy az új sarcot majd Berlusconi-adóként emlegethetik −, így végül csak a parlament tagjainál marad ez meg. A vagyonos polgároktól úgy akarnak több pénzt kicsikarni, hogy az adóhatóság rászáll azokra a cégekre, amelyek csak a gazdáik nagy értékű házának, autójának, jachtjának tulajdonosaként funkcionálnak.
Korábban elterjedt, hogy az adónem esetleges kiesését az áfa 20 százalékos felső kulcsának 1 százalékpontos emelésével ellensúlyoznák, de ehelyett inkább a nyugdíjrendszeren keresnek fogást: az öregségi nyugdíjhoz szükséges 40 évi szolgálati időbe a jövőben nem számítana bele a felsőoktatásban, illetve sorkatonaként eltöltött időszak. Nem nyúlnak most hozzá a tartományokhoz sem, bár azt tervezték, hogy a rendszer középső szintjét jelentő közigazgatási egységek számát mintegy harmadával csökkentik. Most egyelőre megmarad mind a 110, de a közeljövőben alkotmánymódosítással teljesen felszámolnák őket, tevékenységüket a húsz régió veszi át. Ugyancsak alkotmánymódosításra van szükség ahhoz, hogy a parlament két házának ma csaknem ezerfős létszámát a felére szorítsák le. Enyhül a prés az önkormányzati érdekeltségű vállalkozásokon: az ő támogatásukat 2012−2013-ban 9,2 milliárd euróval akarták lefaragni, ez azonban 2-3 milliárddal kevesebb lehet, mert az új számítások szerint több folyhat be az energiaipari cégekre kivetett különadóból, illetve abból, hogy az önkormányzatokat anyagilag érdekeltté teszik az adóelkerülők felkutatásában.
A piacok nem fogadták rosszul az olasz államkötvények elleni spekulációk leállításához szükséges, most 45,5 milliárd eurós csomag változásait: a tegnapi aukción 3,75 milliárd euró értékű tízéves papírt értékesített az olasz kincstár, 5,22 százalékos hozammal, 1,27-szeres kereslet mellett. (Ez volt az első ilyen aukció, amióta az Európai Központi Bank augusztus 8-án elkezdett olasz kötvényeket vásárolni.) A tízéves olasz papírok németekéhez mért hozamfelára 10 bázisponttal, 296 pontra nőtt tegnap − ez azonban még mindig messze van az augusztus 5-én elért 416 bázisponttól, ami az eddigi csúcsot jelentette az euró bevezetése óta.
| (százalék) | |
| 2011 | 119,9 |
| 2012 | 117,8 |
| 2013 | 113,6 |
| 2014 | 108,8 |
| *a megszorító csomag végrehajtása esetén, a jegybank számítása szerint | |
| Forrás: Reuters |
