BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Gyenge félévet zárt az USA gazdasága

2011. augusztus 29. hétfő, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Lefelé módosította az USA gazdaságának második negyedéves növekedésére július végén adott becslését a kereskedelmi minisztérium: a pénteken közzétett, részletesebb adatokon alapuló második becslés szerint az Egyesült Államok GDP-je 1,3 helyett csak 1 százalékkal bővült évesítve idén április−júniusban. A módosítás iránya megfelelt a várakozásoknak, legfeljebb a mértékben volt némi különbség − a Bloomberg és a Reuters elemzői konszenzusa 1,1 százalék volt, a MarketWatché 1 százalék −, de a lényegen az sem változtat: 2011 első féléve a leggyengébb hat hónap volt az USA-ban 2009 közepe, a válságból kikapaszkodás kezdete óta.

Ez csak megerősíti azokat a véleményeket, hogy az USA gazdasága még nagyon törékeny állapotban van, a recesszióból lassan lábal ki − ha egyáltalán kilábal. Az elmúlt két évben az amerikai GDP átlag 2,5 százalékkal nőtt, ami messze elmarad a meredek visszaesések után általában szokásos tempótól, a munkanélküliségi ráta pedig nem akar elmozdulni a 9 százalék közeléből. A harmadik negyedévre 2 százalékos növekedést prognosztizál a MarketWatch legfrissebb felmérése − egyszersmind emlékeztetve arra, hogy a korábbi recessziók után 3-4 százalékos gyarapodást hozott egy-egy negyedév, vagy még annál is többet.

A mostani lefelé módosítás mögött főleg az először kalkuláltnál gyengébben teljesítő export és a készletek visszafogottabb növekedése áll: a kivitel bővülését 6 százalékról 3,1 százalékra vették vissza a statisztikusok, a készletek pedig 49,6 milliárd dollár helyett csak 40,6 milliárddal emelkedtek (a mérsékeltebb készletezés  ugyanakkor segítheti a harmadik negyedévi adatot). Jó hír viszont, hogy a GDP mintegy 70 százalékát adó fogyasztási kiadások nem 0,1, hanem 0,4 százalékkal lettek magasabbak − a jó hír persze relatív, mert ez így is a legalacsonyabb mérték 2009 negyedik negyedéve óta és komoly visszalépés az első negyedévi 2,1 százalékhoz képest. Biztatóbb a vállalati beruházások 6,4 százalékos erősödése, ez ugyanis nemcsak közel kétszerese az első becslésnek, hanem a legjobb adat 2007 negyedik negyedéve óta.

Összességében az elemzői kommentárok többnyire azt emelték ki, hogy a fogyasztók költekezési kedve nem jött meg és ez nem is nagyon várható a magas munkanéküliség, az európai adósságválság miatti újabb piaci zűrzavarok és a jövő évi elnökválasztásig bénultsággal fenyegető politikai huzavona közepette. Ezen az sem segít, hogy az inflációs nyomás valamelyest enyhült: a személyes fogyasztási kiadások (PCE) indexe a második negyedévben 3,2 százalékkal emelkedett a most megjelent adatok szerint, szemben az első negyedévben kimutatott 3,9 százalékkal. Az élelmiszer- és energiaárak nélkül számolt PCE − a Federal Reserve szorosan figyelt inflációs mutatója − ugyanakkor csaknem két éve a legnagyobb mértékben, 2,2 százalékkal nőtt.

Szabó Márta
Szabó Márta

Ez is érdekelhet