Lehet, hogy végül csak további áfaemeléssel tudja teljesíteni az olasz kormány az augusztus közepén meghirdetett 48 milliárd eurós megtakarítást (Napi Gazdaság, 2011. augusztus 15.), miután az intézkedéscsomag számos tétele politikai vagy szakmai ellenállásba ütközik. (A csomagot ugyan a kormány rendelete már életbe léptette, de ezt követően 60 napon belül a parlament két házának törvényerőre kell emelnie a jogszabályt.)
A szenátus szakértői bizottsága a 90 ezer euró fölötti jövedelmekre kivetett szolidaritási adóval és az egyes ágazatokat, például az energiaipart sújtó különadóval kapcsolatban fogalmazott meg aggályokat; egyrészt szerintük nem hoznának biztosan kalkulálható bevételt − a szolidaritási adó könnyen ki is kerülhető −, másrészt a különadó kontraproduktív lehet a nagy, többségi állami tulajdonú társaságok esetében (ilyen a közüzemi szolgáltató ENEL, illetve az ENI olaj- és gázipari csoport). Ráadásul a csomag összeállítói úgy számoltak, hogy a fenti két adót már idén augusztustól be lehetne szedni, a szenátusi elemzés viszont rámutat, hogy az adótörvény értelmében nem lehetséges a visszamenőleges sarc (vagyis 2011-re nem származna ezekből bevétel).
Az egész intézkedéscsomaghoz hétfőig lehet módosítókat benyújtani, de a CGIL szakszervezeti szövetség már jelezte, hogy szeptember 6-án nyolcórás országos általános sztrájkkal kívánnak tiltakozni. Hétfőre a törvényhozók világosabb képet alkothatnak arról is, hogy miként értékeli a piac az olasz helyzetet, pénteken ugyanis Olaszország 10,5 milliárd euró értékben készül kötvényt kibocsátani (8,5 milliárd eurónyi hat hónapos, a többi kétéves).
