BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nyilatkozatháború az eurókötvényekről

2011. augusztus 22. hétfő, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Heves vita dúl az eurókötvények bevezetése kapcsán, mellette és ellene is nagy nevek szálltak harcba. Az eurózóna adósságválságán enyhíthetnének a közös eurókötvények, méghozzá egy kettős rendszeren keresztül − mondta az osztrák Die Pressének adott interjújában Pascal Lamy, a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) elnöke.

Elképzelése szerint a közös eurókötvényeket (a maastrichti kritériumoknak megfelelő) GDP-arányos hiány 60 százalékáig lehetne kibocsátani összeurópai garancia mellett. Az afölötti részre kibocsátott papíroknál viszont olyan kockázati felárat kellene fizetni a befektetőknek, mintha nemzeti devizában denominált kötvényeket bocsátana ki. Mindeközben Németország több vezető politikusa is hevesen ellenezte az eurókötvények bevezetését.

Angela Merkel német kancellár a CDU-pártkongresszuson tartott beszédében határozottan elvetette a közös euróövezeti kötvények bevezetésének gondolatát és szigorúbb költségvetési fegyelemre szólította fel az euróövezeti országokat − tudósított az MTI. A francia kormányfő is síkraszállt a közös kötvények ellen. Az eurókötvények veszélybe sodorhatják Franciaország \"AAA\" adósbesorolását és megemelhetik adósságszolgálati költségeit is − írta Francois Fillon a Le Figaróban.

Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter szombaton leszögezte, amíg az EU nem egységesíti pénzügypolitikáját, nem működhet az egységes kötvények kamatszintje sem − írta a Reuters. A német pénzügyminisztérium számításai alapján az eurókötvények a német bundokhoz képest 0,8 százalékpontos felárat feltételezve éves szinten 2,5 milliárd, míg tízéves távlatban 20−25 milliárd eurós többletköltséget jelentenének a német költségvetésnek a Spiegel Online értesülései szerint.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet