Az USA második legnagyobb számítógépgyártójának nettó nyeresége éves összehasonlításban kétharmadával, 890 millió dollárra nőtt a cég üzleti évének július 29-én végződött második negyedében. A társaság árbevétele már lényegesen visszafogottabb mértékben, alig 0,8 százalékkal, 15,66 milliárd dollárra araszolt fel − írta a Reuters.
A Dell menedzsmentje egyúttal a folyó üzleti évre már csak 1−5 százalékos bevételnövekedést vár, szemben az 5−9 százalékos korábbi prognózissal. A vezetőség szerint ugyanis egyre nagyobb a bizonytalanság, hogy a gyengülő gazdasági környezetben fenntarthatóak lennének a kormányzati és vállalati vásárlások. A forgalom több mint negyedét adó közszféra vásárlásait a várható kiadásoldali megszorítások nyirbálhatják meg. A cégek pedig eddig viszonylag sokat költöttek informatikai rendszereik frissítésére és gépparkjuk cseréjére, ám már a 2008-as válságban is először ezt fogták vissza. Ráadásul a lakossági fogyasztók vásárlási kedve már eleve csökkenő trendet mutatott, amit tovább csorbít a munkanélküliség kedvezőtlen alakulása is.
Mindez fokozottan igaz lehet a többi szektortársra is, főleg a világ legnagyobb számítógépgyártó vállalata, a csütörtökön jelentő Hewlett-Packard esetében, amely már második negyedévben vágott kilátásain. Bár a HP diverzifikáltabb, a fogyasztás visszaesésének is jobban ki van téve, főleg a szélesebb szolgáltatási paletta folytán. Ezt jól mutatja, hogy míg a Dell bevételeinek háromnegyedét teszik ki a vállalati pc-értékesítések, a HP-nál csak a felét. Ráadásul elemzők felhívják a figyelmet arra is, hogy a kis- és közepes vállalkozásoknál egyre növekszik az Apple piaci részesedése, részben az iPad − hagyományos pc-k kárára kiharcolt − sikere folytán.
Bár a Dell bruttó profitrátája a tavalyi 16,6 százalékról 22,5-re nőtt − nem véletlen, hogy a vállalat vezetősége ennek további javítását ígéri a részvényeseknek −, a befektetők sokkal inkább az eredményvárakozások rontását vették figyelembe. A társaság papírjai így 7 százalék felett estek a New York-i kereskedésben.
