BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Stagnálás vár az eurózónára

Lényegében leállt az eurózóna motorja a második negyedévben, hiszen legnagyobb gazdasága, a német csak hajszálnyit bővült. A váratlan mértékű lassulás feladja a leckét az ECB-nek is, amely talán túl korán döntött idén a szigorítás megkezdése mellett.

2011. augusztus 17. szerda, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az uniós országok vezetőinek legrosszabb sejtései igazolódtak tegnap, amikor sorra jöttek ki a térség, azon belül is az eurózóna gazdaságainak növekedéséről szóló adatok: a legnagyobb pofon már a reggel közzétett német mutatóval megérkezett. Németország bruttó hazai terméke (GDP) mindössze 0,1 százalékkal bővült idén április−júniusban − szemben a 0,5 százalék körüli előrejelzésekkel −, ráadásul a szövetségi statisztikai hivatal az első negyedévi adatot is lefelé módosította, 1,5-ről 1,3 százalékra. Éves összevetésben 2,8 százalékos bővülést hozott a második negyedév, ám így is ez volt a leggyengébb három hónap a zsugorodást mutató 2009. évi első negyedév óta.

A részletes adatokat szeptember elsején teszik közzé, de annyit most is elárult a statisztikai hivatal, hogy a durva lassulás mögött a negatív kereskedelmi mérleg − az import gyorsabban nőtt az exportnál −, az akadozó fogyasztás és a gyengélkedő építőipar áll. A vállalati beruházások viszont növekedtek. A második negyedévben fordulóponthoz érkezett a német gazdasági ciklus − állította kommentárjában az UniCredit Group vezető németországi elemzője −, a dúsan növekvő időszaknak vége. A német vállalatoknak azonban van egy adujuk eldugva − tette hozzá −, ez pedig a magas rendelésállomány, amivel a következő hónapokban még enyhíthetik a világgazdasági lassulás hatását. Mások viszont arra emlékeztettek, hogy a rendelésállomány emelkedése júniusban lefékeződött és ennek hatása hamarosan érezhető lesz.

Az már bebizonyosodott, hogy Németország sem kerülheti el a globális lassulást − mutatott rá több kommentár is −, ez pedig nem ígér a stagnálásnál többet az eurózóna számára. A valutaövezet GDP-adatait már most is lehúzta a legnagyobb tagország teljesítménye: a 17 tagú országcsoport összesített GDP-je csupán 0,2 százalékkal bővült a második negyedévben az előző időszakban elért 0,8 százalék után (év/év alapon 2,5 százalékról 1,7-re lassult a tempó). A térség második legerősebb országában, Franciaországban semmit sem bővült a gazdaság, a harmadik helyezett, az adósságproblémákkal küszködő Olaszország 0,3 százalékos növekedése így egész jó eredménynek látszik. A legrosszabb negyedévet egyébként a hollandok hagyták maguk mögött 0,1 százalékos bővüléssel, a legjobban teljesítő Ausztria 1 százalékos plusszal dicsekedhet.

GDP-változás* (negyedév/negyedév, százalék)
Ország/régió 2010. III. 2010. IV. 2011. I. 2011. II.
Eurózóna 0,4 0,3 0,8 0,2
Európai Unió 0,5 0,2 0,8 0,2
Csehország 0,8 0,5 0,9 0,2
Németország 0,8 0,5 1,3 0,1
Észtország** 1,2 2,5 2,4 1,8
Spanyolország 0,0 0,2 0,3 0,2
Franciaország 0,4 0,3 0,9 0,0
Olaszország 0,3 0,1 0,1 0,3
Ciprus 0,5 0,4 0,0 0,4
Lettország 1,8 1,1 0,5 2,2
Litvánia 0,3 1,8 3,5 0,2
Magyarország 0,8 0,1 0,3 0,0
Hollandia** 0,0 0,7 0,8 0,1
Ausztria 1,2 1,0 0,8 1,0
Portugália 0,3 -0,6 -0,6 0,0
Románia -0,7 0,1 0,7 0,2
Szlovákia 0,8 0,8 0,9 0,9
Finnország 0,4 1,7 0,4 1,2
Svédország 1,9 1,6 0,8 1,0
Nagy-Britannia 0,6 -0,5 0,5 0,2
USA 0,6 0,6 0,1 0,3
Japán 1,0 -0,6 -0,9 -0,3

*szezonálisan kiigazított adatok, ** szezonális kiigazítás nélkül       
Forrás: Eurostat

Szabó Márta
Szabó Márta

Ez is érdekelhet