BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Még mindig védekezésre játszik Olaszország

Hiába sürgetik a mielőbbi lépéseket az olasz üzleti körök, a kormány csak őszre ígéri az újabb reformcsomagot. A piacok megint büntették az olasz papírokat.

2011. augusztus 5. péntek, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Szeptemberre ígérte a legújabb átfogó reformcsomag előterjesztését Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök a kormány, a munkáltatók és a munkavállalók képviselőinek tegnapi megbeszélése után tartott sajtóértekezletén. Az egy nappal korábban megnyugtatónak szánt parlamenti beszédet mondó kormányfő amúgy lényegében az ott elhangzottakat ismételte el: a gazdaság stabil, az olasz kötvényektől és banki papíroktól szabaduló piaci szereplők nincsenek tisztában a fundamentális helyzettel. Nem hiszem, hogy a válság rosszabbodna − hangsúlyozta Berlusconi, aki ezzel együtt elsorolta, milyen pontokon kíván lépni kormánya az ősszel.

A tételek között szerepel egyebek közt, hogy az alkotmányban garantálják a költségvetési egyensúlyt, felgyorsítják a nagy állami beruházásokat, beleértve a távközlési és az energiahálózatok fejlesztését, privatizálják, illetve liberalizálják a közszolgáltatásokat. A programpontok között vannak az olyan olasz örökzöldek is, mint az adóelkerülés elleni harc erősítése, illetve a politikai működés olcsóbbá tétele − ezen nemcsak a javadalmazások és kiváltságok szűkítését kell érteni, hanem a pazarló közigazgatás egyszerűsítését is. Utóbbi volt a szociális partnerek egyik fő követelése is az egyeztetésen: az ADN Kronos hírügynökség által ismertetett javaslataik szerint a négyszintű közigazgatási szerkezetből − állam, régió, tartomány, helyi önkormányzat − ki kellene iktatni a tartományokat, a kisebb helyi önkormányzatokat pedig össze kellene vonni.

A javaslatok ügyében a lehető leghamarabb előre kell lépni − mondta tegnap Emma Marcegaglia, a legnagyobb olasz munkáltatói szervezet, a Confindustria elnöke. Élesebben fogalmazott egy nappal korábban az olasz ANSA hírügynökségnek a legnagyobb olasz vállalatcsoport, a FIAT vezetője, Sergio Marchionne: nem engedhetjük meg, hogy ez a zűrzavar folytatódjék − közölte Amerikában adott interjújában −, erősebb vezetésre van szükség az ország hitelességének helyreállításához. A FIAT mellett a Chryslert is talpra állító menedzser sokak véleményét fogalmazta meg, az olasz és a nemzetközi médiában is egyre többen hangsúlyozzák, hogy a 74 éves, botrányokkal és büntetőügyekkel terhelt Berlusconi nem képes kezelni a helyzetet, illetve hogy az olasz krízis egyik fő oka a politikai vezetés gyengesége és megosztottsága. Egy igazán hihető programot csak egy másik miniszterelnökkel lehetne bevezetni − fogalmazott  a Reutersnek a tekintélyes Economist Intelligence Unit gazdaságkutató csoport elemzője.

Az ellenzék most ismét lemondásra szólította fel Berlusconit − jóllehet parlamenti beszédében hangsúlyozta, hogy tervei 2013-ig, mandátuma lejártáig szólnak. Arról egyelőre nem sokat hallani, hogy ki léphetne Berlusconi helyére, arra azonban többen is emlékeztettek, hogy Olaszországban a kilencvenes években sikeresen működtek szakértői kormányok − többnyire a jegybankból érkezett közgazdászokkal az élen −, s ezek hajtottak végre olyan sikeres reformokat, amelyekkel be tudták juttatni az országot az eurózónába.

Szabó Márta
Szabó Márta

Ez is érdekelhet