BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A hadsereget is elérte az orosz üzemanyag-mizéria

A hiányt elsősorban az okozza, hogy a nagyvállalatok inkább külföldön adják el az üzemanyagot.

2011. augusztus 4. csütörtök, 08:51

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Napi Gazdaság csütörtöki számának cikke

Az orosz fegyveres erők kénytelenek csökkenteni üzemanyag-fogyasztásukat, miután a dízelolaj ára 50, a benziné 30 százalékkal emelkedett tavaly ősz óta − közölte Dmitrij Bulgakov tábornok, a védelmi miniszter helyettese.

A RIA Novosztyi hírügynökség jelentése szerint az ár csak az egyik része a problémának, a másik, hogy továbbra is tart a több mint egy hónapja súlyos gondokat okozó üzemanyaghiány.

Az orosz szövetségi monopóliumellenes hivatal utasította a nagy olajvállalatokat, hogy a piaci árral összhangban csökkentsék nagykereskedelmi áraikat, különben monopóliumellenes eljárást indít ellenük. A cégeket nemrégiben sújtotta kartellezés és indokolatlan árdrágítás miatt 26 milliárd rubeles büntetéssel.

A hiányt elsősorban az okozza, hogy a nagyvállalatok a kormánynak a hazai benzinárak emelkedését akadályozó − bár a valóságban hatástalannak tűnő − rendeletei miatt inkább külföldön adják el az üzemanyagot. Ez ellen Moszkva úgy próbál fellépni, hogy meghosszabbította az export tavasszal kivetett extra kiviteli adóját − jelentette a Rosszijszkaja Gazeta. Így továbbra is érvényben marad a május 1-jén bevezetett, 44 százalékos kiviteli adó, ami az eredeti bejelentés szerint július 1-jével járt volna le. Emellett kötelezték a vállalatokat, hogy termelésüknek legalább 15 százalékát az olajtőzsdéken értékesítsék.

Barabás János T.
Barabás János T.

Ez is érdekelhet