BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Olaszországnak erőt kellene mutatnia

2011. augusztus 3. szerda, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Válságtanácskozásra hívta össze tegnap délután a pénzügyi stabilitási bizottságot Giulio Tremonti olasz gazdasági miniszter, miután a piac egyre intenzívebben kóstolgatja az olaszokat. Az államkötvények hozama már a 6,3 százalékot is súrolta (ebben a magasságban 1997 táján, még a líra idejében járt utoljára).

A stabilitási bizottságban a belpolitikai harcokban megtépázott Tremonti mellett részt vesz egyebek közt a gazdasági minisztérium és a jegybank egy-egy vezető szakembere és a milánói tőzsdefelügyelet vezetője is. A piacok leginkább azt várják, derüljön ki, hogy valaki képes kézben tartani az olaszországi fejleményeket − mondta a Reuters olasz kiadásának egy nagy helyi bank szakembere. Az olasz kormányfő, a minden  botrányt, illetve koalíciós belharcot túlélő Silvio Berlusconi ma számol be a gazdasági helyzetről a nyári szabadságra készülő parlamentnek, de őt nem tekintik alkalmasnak egy esetleges válságkezelés levezénylésére. A gazdasági miniszter viszont  még ezt megelőzően az eurócsoportot vezető Jean-Claude Junckerrel konzultál ma délelőtt.

Olaszországot jó ideje emlegetik az európai válság egyik következő áldozataként, hiszen az államadóssága közelíti a GDP 120 százalékát, a GDP pedig egy évtizede alig növekszik. Az eurózóna harmadik legnagyobb gazdaságának méretére azonban nem lehet mentőakciót szabni a mai eszközökkel - fundamentális okokból nem is szorulna rá. Ezt erősítette meg tegnap Angel Gurría, az OECD főtitkára is: az nem újdonság, hogy az olasz adósságállomány nagyon magas, de az pozitívum, hogy többségében belső, vagyis nincs szükség külföldi pénzre a deficit finanszírozásához. A hiányt és az állami költségvetést kézben tartják az olaszok − tette hozzá az OECD vezetője.

Szabó Márta
Szabó Márta

Ez is érdekelhet