A tavalyi katasztrofális szüret után idén lényegesen jobb szőlőtermés ígérkezik Szlovákiában, bár az utóbbi hetek kiadós esőzése talán mérsékli az előzetes várakozásokat. \"Határozottan jobb termést várunk, már csak napfény kellene\" − mondta Jaroslav Zák, a Víno Matysák borgazdaság ágazati igazgatója. Mivel Szlovákiában az érdemi szüret csupán szeptember első felében kezdődik, ezért egyelőre nincsenek információk a várható termésről, az agrárkamara sem adott ki prognózist. Ami az ágazatot igazán foglalkoztatja, az a pénzügyminisztérium által tervezett jövedéki adó. Ha a tervezetet elfogadnák, akkor Szlovákiában a jövedéki adóval eddig nem terhelt borok literje átlagosan 40 centtel drágulna. MIndez azonban lehet, hogy terv marad, mert például a Radicová-kormány agrárminiszterét adó Híd-Most párt elveti a koncepciót. A sört és a bort terhelő adókból jövőre 45,5 millió eurót várna az államkassza.
Az Elba mentén és Dél-Morvaországban jelentősebb szőlőültetvényekkel rendelkező Csehország tavaly komoly szőlőimportra szorult − többek között Magyarországról −, idén némileg jobb a helyzet. Az ottani törvényhozás olyan törvényt fogadott el, ami jobban megvédi a pincegazdaságokat a borhamisítóktól. A szeptembertől hatályos jogszabály szerint szigorodnak a minőségi elvárások, emellett megszűnik a legalacsonyabb szintet képviselő asztali borok kategóriája.
