A világ nagy luxusmárkái az utóbbi években − Oroszország meghódítása után − főleg Ázsiában, azon belül is Kínában leltek friss piacra, miközben az elhúzódó válságot nyögő Európai Unión belül egyre nehezebb új vevőket találni. Akad azonban kivétel is, mégpedig ugyanaz a Lengyelország, amelyik már a makrogazdasági mutatók terén is pozitív értelemben lógott ki a sorból, hiszen az európai recesszió éveiben is növekedni tudott. Az ICD piackutató júniusban készült, a lengyelországi kiskereskedelem jövőjét vizsgáló jelentése szerint várhatóan a luxustermékek forgalma nő a leggyorsabban − 2015-ig évente átlag 7,56 százalékkal.
A lengyelországi luxuspiac ez év elején legalább 27 milliárd zlotyt (mintegy 1800 milliárd forint) ért − idézte a KPMG felmérését a Warsaw Business Journal − és 500 ezer vevőre számíthatott. A legfelső kategóriába tartozó autók piacán igazi boom indult be: 2011 első négy hónapjában 21 százalékkal több Porschét, 34 százalékkal több Jaguárt adtak el a lengyel vásárlóknak, mint egy évvel korábban. Megnyílt az első Ferrari-képviselet is − történetesen a rendszerváltás előtt a kommunista párt székházaként szolgáló épületben, ahol egyébként már a Mont Blanc is megtelepedett a luxusmárkák közül. A Rolls-Royce és a Maserati is jelezte már szándékát, hogy megjelenik a lengyel piacon.
A divatmárkák közül a Gucci, a Sergio Rossi és az Yves Saint-Laurent készül mihamarabb Varsóba − számolt be korábban a Rzeczpospolita −, a luxusórákra vágyó lengyeleknek pedig már tavaly óta elég az ottani Rolex-szalonba elmenniük. A KPMG felmérése szerint azonban a lengyel piac még messze van a telítettségtől: míg a luxusautóbrandek 88 százaléka elérhető náluk, az ugyanilyen kategóriába tartozó divatcégeknek még csak a harmada nyitott üzletet Lengyelországban − igaz, interneten már a luxus ruházati márkák 70 százaléka beszerezhető.
