Ha nem lesznek további kiadáscsökkentések, akkor Olaszországban elkerülhetetlen az adóemelés 2013−2014-ben − figyelmeztetett a megszorítási csomag kapcsán Mario Draghi, a Banca D\'Italia kormányzója az olasz bankszövetség éves konferenciáján. Az ősztől az Európai Központi Bank (ECB) elnöki posztját betöltő szakember szerint a legrövidebb időn belül meg kell határozni a fiskális egyensúlyt 2014-re biztosító további intézkedéseket, de összességében így is elismerően nyilatkozott a 47 milliárd eurós csomagról. Draghi szerint már idén is jelentős elsődleges többlet érhető el a költségvetésben, jövőre pedig ez a legmagasabb szintet érheti el az eurótérségben. A jegybankár a hazai bankokkal kapcsolatban is igyekezett megnyugtatni a kedélyeket: az állami RAI rádió/tévétársaság internetes híradása szerint bátorítónak nevezte jövedelmezőségük erősödését, ami a következő hónapokban is folytatódhat.
A négyéves csomagról szóló törvényt már most pénteken jóváhagyhatja a parlament − jelentette ki a konferencián Giulio Tremonti gazdasági miniszter, hozzátéve, további kiigazítások várhatók minden évben. A kormány által a múlt héten elfogadott program a kemény lépések zömét, köztük az áfaemeléseket 2013−2014-re hagyta, e két évben kellene összejönnie 20-20 milliárd eurónak a tervezett megtakarításokból. Az olaszokat is elérő adósságválság kapcsán Tremonti hangsúlyozta: a kötvényhozamok emelkedése nemcsak egy-egy állam problémája, hanem az egész eurórendszeré, jelenleg nagyjából Európa 40 százaléka valamilyen mértékű nyomás alatt áll. Az IMF országjelentésében ugyancsak a megszorítások szükségességére hívta fel a figyelmet.
