BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Feladták a leckét a cseh jegybanknak

2011. július 13. szerda, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Váratlanul a 2 százalékos jegybanki célszám alá süllyedt az infláció Csehországban: júniusban csak 1,8 százalék lett az év/éves ráta − közölte a prágai statisztikai hivatal. (A Bloomberg elemzői konszenzusa 2,1 százalék volt.) Májushoz képest egyenesen csökkentek az árak, 0,2 százalékkal, amit a hivatal az alacsonyabb élelmiszer- és italárakkal magyaráz. A vártnál alacsonyabb júniusi infláció azoknak a pozícióit erősíti a cseh jegybank monetáris tanácsában, akik úgy látják, nem kell még megkezdeni a kamatemelési ciklust. A cseh alapkamat tavaly május óta a 0,75 százalékos szinten áll, miközben már Európa-szerte hozzáláttak a szigorításhoz az infláció rémétől tartó központi bankok. A monetáris tanács június 23-i ülésén ketten már egy 25 bázispontos emelés mellett szavaztak − öten viszont ragaszkodtak a tartáshoz.

A jegybankároknak Prágában is azzal a dilemmával kell megküzdeniük, hogy a gazdasági növekedés miatt drágítani kell-e már a hitelköltségeket, még mielőtt inflációs nyomás alakul ki, vagy pedig azt kell inkább szem előtt tartani, hogy a bővülés főleg az exportnak köszönhető, a gyenge belső keresletet nem kellene még jobban visszafogni. A monetáris döntéshozók májusban még azt jelezték, hogy a kamatemelés várhatóan az idei negyedik negyedévben kezdődhet meg, szemben a korábban várt 2012. első negyedévvel. A cseh központi bank monetáris tanácsa legközelebb augusztus 4-én tart kamatdöntő ülést és akkor teszik közzé legújabb prognózisukat is.

Szabó Márta
Szabó Márta

Ez is érdekelhet