Kötelesek lesznek visszafizetni javadalmazásuk egy részét az USA pénzintézeti vezetői, ha az általuk irányított társaság kormányzati segítségre szorul − ezt a szabályozást hagyta jóvá egyhangúan a múlt héten a szövetségi betétbiztosító (FDIC) igazgatósága. Az új előírás elfogadtatásával az utolsó simítások egyikét végezte el munkáján az FDIC távozó elnöke. Sheila Bair vezetése alatt a banki \"házőrzőből\" erős pénzügyi szabályozó hatóság lett, amely arra fokuszál, hogyan lehet megelőzni a 2008-ban kirobbanthoz hasonló kríziseket. Az FDIC akkor kapott új fogakat, amikor tavaly megerősítették a pénzügyi szektor szabályozásáról szóló Dodd-Frank-törvényt, így ma már a hatóság égisze alá kerülhetnek a legnagyobb pénzügyi szervezetek is. A több mint 7500 bank betéteit garantáló FDIC arra is jogot kapott, hogy levezényelje a bajba került pénzügyi csoportok szétbontását − ezzel arra hivatkozva ruházták fel, hogy betétbiztosítóként gyakorlatot szerzett ilyen ügyek kezelésében. A nagy csoportok ezt ma is élesen kritizálják − emlékeztetett a The Wall Street Journal −, arra hivatkozva, hogy egész más dolog bezárni egy kis helyi takarékpénztárat, mint megküzdeni a szektor komplex óriásaival. A harcias stílusa miatt sokat bírált Bair azonban rendszerint keresztül tudta vinni akaratát, és akkora társaságokra is kiterjesztette az FDIC fennhatóságát, mint például a Washington Mutual.
A pénzügyi vezetők meg fogják emlegetni az öt év után elköszönő, még George W. Bush elnök által kinevezett Bair búcsúajándékát: két évre visszamenőleg elvehetik tőlük bónuszaikat, ha bebukik a cégük. Az összeget az FDIC állapítja majd meg − írta a Bloomberg −, figyelembe véve, hogy a felelősséget viselő menedzserek mekkora szerepet játszottak a veszteség összehozásában. A törvényhozók azért hatalmazták fel e szabályozás megalkotására a hatóságot, mert általános vélemény szerint a bónuszok hajhászása vezetett olyan kockázatok vállalásához, amelyek miatt 2008 őszén összeomlott a Lehman Brothers.
