Kevesebb mint a felére csökkenhet a külföldi roamingköltség az Európai Unióban, ha életbe lép az Európai Bizottság új terve, amelynek részleteit várhatóan holnap jelenti be Neelie Kroes, a távközlésért felelős uniós biztos. Az internetezés, illetve e-mailezés az okostelefonokon vagy a tabletgépeken jövő júliustól akkor sem kerülhet többe megabyte-onként 90 eurócentnél (áfa nélkül), ha az előfizető éppen külföldön teszi ezt - tudta meg a Financial Times - , 2014-re pedig 50 cent lesz a plafon. Ma átlag több mint 2 euróba kerül ez a mulatság, noha az uniós szabályozás a szolgáltatók számára most is felülről korlátozza a külföldi mobilozásra terhelhető extra költségeket (a legújabb, a fogyasztók számára kedvezőbb hívás- , illetve SMS-tarifák július 1-től léptek életbe). A teljes egészében 2016-ig bevezetendő, mind a letöltésekre, mind az SMS-ekre, mind a telefonálásra vonatkozó új előírások révén az EB elérheti célját, hogy ugyanannyiba kerüljön az otthoni és a külföldi netezés, illetve telefonálás - írta az euractiv. Az egész újraszabályozásnak még át kell esnie az egész uniós jóváhagyási procedúrán, de ha a terveknek megfelelően lép életbe, akkor 2014-től az unióban utazók akár más szolgáltatót is választhatnak külföldön, mint odahaza - megőrizve telefonszámukat és SIM-kártyájukat.
Mindez üzleti modelljük teljes átgondolására kényszerítheti a mobilszolgáltatókat, melyek mindeddig abban bíztak, hogy a különféle általuk ajánlott roamingdíj-kedvezmények, illetve önként vállalt limitek elegendőek lesznek ahhoz, hogy Brüsszel végül lemondjon a szektor külső regulázásáról. Az EU-ban négy évvel ezelőtt lépett életbe és jövő júliusban jár le a most érvényes, tarifakorlátokat is tartalmazó szabályozás - korábban az érintettek abban bíztak, hogy kifutása után már a piaci verseny szabhatja majd meg a mobilozási feltételeket.
