Több mint két és fél éve, 2008 októbere óta nem látott szintre, 3,6 százalékra emelkedett májusban az év/éves infláció az USA-ban − áll a munkaügyi minisztérium tegnap közzétett jelentésében −, meghaladva a Reuters 3,4 százalékos elemzői konszenzusát. Az élelmiszer- és üzemanyagárak nélkül számolt fogyasztói árindex viszont csak 1,5 százalékkal nőtt az áprilisi 1,3 százalék után. Havi összevetésben is nagyobb lett a drágulás a vártnál: a teljes index 0,2 százalékkal emelkedett, szemben az előző havi 0,4 százalékkal, illetve a 0,1 százalékos elemzői várakozásokkal, a maginfláció pedig 0,3 százalékkal − ez a legnagyobb havi növekedés 2008 júliusa óta.
Az adatok mögött nagyjából minden elemző ugyanazt látja: az infláció egészének havi lassulását az olajár csökkenése magyarázza (az energiaárak 1 százalékkal lettek alacsonyabbak, az üzemanyag pedig 2 százalékkal olcsóbb az áprilisinál). A maginfláció és a teljes adat közti különbség nagy részét az autók drágulása indokolja: éves összevetésben 1,1 százalékkal ment fel a gépkocsik ára, ehhez hasonlóra utoljára 2009 októberében volt példa a Bloomberg szerint. Az autóárakat egyértelműen az hajtja, hogy a márciusi japán természeti katasztrófák miatt alkatrészhiánnyal küzdenek a gyárak, apadóban vannak a készletek. Sok kommentár hívta fel azonban arra is a figyelmet, hogy az árak számos szektorban feljebb kúsztak a szállodaipartól a ruházati cikkekig, vagyis a nyersanyagárak emelkedése mindenhová begyűrűzik a magas, 9,1 százalékos munkanélküliség ellenére is.
Nincs sok jele annak, hogy gyökeret verhetne egy széleskörűen megalapozott infláció − mondta még egy múlt heti beszédében Ben Bernanke, a Federal Reserve elnöke. Véleménye szerint az USA gazdasága az első negyedévi lassulás után ismét beindulhat, ahogy esnek az üzemanyagárak, illetve felpörög a termelés az egyesült államokbeli üzemekbe is szállító japán gyárakban. Egy tegnapi adat egyelőre nem ezt ígéri: a New York-i Fed feldolgozóipari indexe (az úgynevezett Empire State Index) júniusban −7,8 pontra zuhant a májusi 11,9-ről. (Az index nullánál nagyobb értéke a szektor növekedését mutatja.) A Bloomberg által megkérdezett elemzők szerint ez a visszaesés egyértelműen a japán beszállítói láncok szakadozásának tudható be − ami nemcsak az autóipart sújtja −, de mivel a szigetország kezd magához térni, a második félévben már az USA feldolgozóipara is kikerülhet a gödörből.
