Elfelejtheti közös atomerőmű-építési terveit az olasz ENEL S.p.A. és a francia EdF SA − legalábbis az előbbi hazájában − a vasárnap-hétfői népszavazás után. A négy kérdésben kiírt referendum érvényes lett, miután a jogosultak bőven több mint 50 százaléka leadta voksát, ami 1995 óta nem fordult elő olasz népszavazáson. A szavazók 92 százaléka elvetette azt a 2008-as törvényt, amely lehetővé tette volna, hogy ismét atomerőművek épüljenek Olaszországban. (Az olaszok 1987-ben, Csernobil után, szintén népszavazással állíttatták le az akkor még működő három ilyen létesítményt.) A mostani eredmény újabb pofon a Berlusconi-kormánynak, amely két hete szembesült azzal, hogy a részleges helyhatósági választásokon a fontosabb városokban az ellenzék nyert. A pünkösdi referendumon minden kérdésben elbukott a kormány: a választópolgárok nemet mondtak a vízszolgáltatás további részleges privatizációjára, és azt sem fogadják el, hogy peres eljárásba vont politikus − mint például a miniszterelnök − elfoglaltságaira hivatkozva ne jelenjen meg a bíróság előtt. Az erősen energiaimport-függő Olaszország Svájc és Németország után a harmadik európai ország, amelyik Fukusima után lemondott az atomenergiáról, de az első, amelyik népszavazással tette ezt.
