BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Németország 2022-ben zárja be az utolsó atomerőművet

2011. május 31. kedd, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Nyolc atomerőművet azonnal, a maradék kilencet pedig fokozatosan 2022-ig bezárják Németországban, a nukleárisfűtőelem-adót viszont nem törlik el - döntött a konzervatív-liberális német kormánykoalíció. Az  atomerőművek első csoportjának bezárása után a jelenlegi 2,3 milliárd  euróról 1,3 milliárd euróra csökkenne az áramszolgáltatóktól beérkező  adóbevétel, a kormány végül éppen ezért döntött a fűtőelemadó megtartása  mellett. Angela Merkel kormánya a jelenleg nagyjából az ország  energiaszükségletének 17 százalékát ellátó megújuló energiával, valamint  újonnan építendő földgázerőművekkel helyettesítené a kieső, az összes német áram 25 százalékát fedező atomerőműveket. Az áramkimaradás elleni  védelem okán azonban néhány újabb atomerőmű készenléti állapotban marad. A döntés ezzel együtt nagy csapás a nagy német energiacégeknek, az RWE  és az E.On részvényei ennek megfelelően zuhanásba kezdtek - a megújulóenergia-cégek, például a norvég Renewable Energy Corp. és a dán Vestas Wind Systems árfolyamai azonban nagyot nyertek a bejelentéssel. Németország  egyébként áprilisban - a nyolc legöregebb atomerőmű felülvizsgálat miatti lezárásával - a tavaly nyári hónapok óta először vált nettó  áramimportőrré Franciaországgal szemben az EdF adatai szerint; iparági  elemzők szerint ez a fordulat tartós lehet a két legnagyobb európai  energiapiac között. A francia közvélemény a némettel ellentétben kevésbé ellenséges az atomenergiával szemben, és az 58 atomerőművel rendelkező  ország nettó áramexportőr Németország mellett Olaszországgal,  Belgiummal, Svájccal és Spanyolországgal szemben is.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet