BUX 139194.99 -0,08 %
OTP 45320 0,04 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Roubini: Könnyen bajba juthat Románia

2011. május 30. hétfő, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A recesszió fájdalmas volt, Románia azonban azt tette, amit kellett, így az ország gazdasága fellendülőben van − fogalmazott egy bukaresti konferencián Nouriel Roubini. A válságjósként elhíresült közgazdász ugyanakkor hozzátette: a kormánynak folytatnia kell a reformokat, fenn kell tartania a szigorú adópolitikát még akkor is, ha 2011-ben helyhatósági és parlamenti választások lesznek Romániában.
Roubini szerint dicséretes, hogy a GDP-arányos államháztartási hiányt 2010-ben sikerült több mint 7 százalékról 6,5 százalékra csökkenteni, de továbbra is kihívás Bukarest számára, hogy az idei deficit legfeljebb 4,4,  jövőre pedig mindössze 3 százalék legyen. Ehhez szerinte egy olyan, több elemből álló intézkedéscsomagra van szükség, amely ötvözi a kisebb átalakító intézkedéseket, a megszorításokat, a privatizációt és a szerkezeti reformokat.

A kormány és az elemzők egyre optimistább makrogazdasági előrejelzései ellenére Roubini óvatosságra int, szerinte ugyanis Romániának lassítania kellene a tempón, különben könnyen   Görögország sorsára jut. Nem tartom valószínűnek, hogy Románia 2015-ben csatlakozni tudna az eurózónához − fogalmazott a közgazdász −, de nem is az időpont számít, sokkal inkább az, hogy a román gazdaság egészséges és stabil legyen, amikor az euróövezet részévé válik. Roubini ugyanakkor üdvözölte a központi bank (BNR) kamatpolitikáját, mint mondta, a BNR kamattartó magatartása a lehető legjobb válasz a inflációs nyomásra.

A szakember óvatos figyelmeztetése annak fényében érdekes, hogy az elmúlt időszakban közzétett kormány- és elemzői adatok arra engednek következtetni, hogy minden veszély elmúlt, a gazdaság dübörög, és robbanásszerű fellendülés előtt áll. Az ipari termelés 10 százalékkal nőtt az első negyedévben, a munkanélküliség 26 havi minimumra, 5,4 százalékra csökkent áprilisban, miközben az államkasszában a kiadások és a bevételek egyenlege 829 millió lejes (egy euró 4,1 lej) többletet mutat. Miután a statisztikai hivatal az első negyedévre 1,6 százalékos gazdasági növekedést közölt, a helyi pénzintézetek mindegyike jelentősen felfelé módosította idei prognózisát. A legoptimistább mind közül az Erste román leánya, a BCR, amely idén 2 százalékos, 2012-ben már 3,9 százalékos GDP-növekedést vár.  A Nemzetközi Valutaalap szakemberei óvatosabbak: 2011-re 1,5 százalékos növekedést jósolnak, jövőre ugyanakkor már 4 százalékos gyorsulást is elképzelhetőnek tartanak.

A román GDP-növekedés (százalék)
Bank 2010 2011*
BCR 2 3,9
BRD-SocGen 1,5 3
Raiffeisen 1,5 3,5
Volksbank 1,7 3,5
RBS 1,7 2,7
ING 0,6 3,5
EBRD 1,8 3,8
IMF 1,6 3,75-4
EU 1,5 3,7

*becslés   
Forrás: pénzintézetek

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet