A recesszió fájdalmas volt, Románia azonban azt tette, amit kellett, így az ország gazdasága fellendülőben van − fogalmazott egy bukaresti konferencián Nouriel Roubini. A válságjósként elhíresült közgazdász ugyanakkor hozzátette: a kormánynak folytatnia kell a reformokat, fenn kell tartania a szigorú adópolitikát még akkor is, ha 2011-ben helyhatósági és parlamenti választások lesznek Romániában.
Roubini szerint dicséretes, hogy a GDP-arányos államháztartási hiányt 2010-ben sikerült több mint 7 százalékról 6,5 százalékra csökkenteni, de továbbra is kihívás Bukarest számára, hogy az idei deficit legfeljebb 4,4, jövőre pedig mindössze 3 százalék legyen. Ehhez szerinte egy olyan, több elemből álló intézkedéscsomagra van szükség, amely ötvözi a kisebb átalakító intézkedéseket, a megszorításokat, a privatizációt és a szerkezeti reformokat.
A kormány és az elemzők egyre optimistább makrogazdasági előrejelzései ellenére Roubini óvatosságra int, szerinte ugyanis Romániának lassítania kellene a tempón, különben könnyen Görögország sorsára jut. Nem tartom valószínűnek, hogy Románia 2015-ben csatlakozni tudna az eurózónához − fogalmazott a közgazdász −, de nem is az időpont számít, sokkal inkább az, hogy a román gazdaság egészséges és stabil legyen, amikor az euróövezet részévé válik. Roubini ugyanakkor üdvözölte a központi bank (BNR) kamatpolitikáját, mint mondta, a BNR kamattartó magatartása a lehető legjobb válasz a inflációs nyomásra.
A szakember óvatos figyelmeztetése annak fényében érdekes, hogy az elmúlt időszakban közzétett kormány- és elemzői adatok arra engednek következtetni, hogy minden veszély elmúlt, a gazdaság dübörög, és robbanásszerű fellendülés előtt áll. Az ipari termelés 10 százalékkal nőtt az első negyedévben, a munkanélküliség 26 havi minimumra, 5,4 százalékra csökkent áprilisban, miközben az államkasszában a kiadások és a bevételek egyenlege 829 millió lejes (egy euró 4,1 lej) többletet mutat. Miután a statisztikai hivatal az első negyedévre 1,6 százalékos gazdasági növekedést közölt, a helyi pénzintézetek mindegyike jelentősen felfelé módosította idei prognózisát. A legoptimistább mind közül az Erste román leánya, a BCR, amely idén 2 százalékos, 2012-ben már 3,9 százalékos GDP-növekedést vár. A Nemzetközi Valutaalap szakemberei óvatosabbak: 2011-re 1,5 százalékos növekedést jósolnak, jövőre ugyanakkor már 4 százalékos gyorsulást is elképzelhetőnek tartanak.
| Bank | 2010 | 2011* |
| BCR | 2 | 3,9 |
| BRD-SocGen | 1,5 | 3 |
| Raiffeisen | 1,5 | 3,5 |
| Volksbank | 1,7 | 3,5 |
| RBS | 1,7 | 2,7 |
| ING | 0,6 | 3,5 |
| EBRD | 1,8 | 3,8 |
| IMF | 1,6 | 3,75-4 |
| EU | 1,5 | 3,7 |
*becslés
Forrás: pénzintézetek
