BUX 139722.16 0,07 %
OTP 45870 -0,22 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem fenyeget az internet megregulázása

2011. május 30. hétfő, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A nagyhatalmak csúcstalálkozója elé internetes csúcsot szervezett a francia G8-elnökség Párizsba, ám hiába beszélt Nicolas Sarkozy francia köztársasági elnök az internetes anarchia befejezéséről, az e-G8-on részt vevő internetes cégvezetők keményen visszautasították a kormányzati szabályozás bevezetésére irányuló próbálkozást. A nyilvános fórumon mondott beszédében Sarkozy ugyan elismerte az új internetes platformok szerepét például a tavaszi közel-keleti demokratikus megmozdulásokban, de kiállt amellett, hogy a jelenleginél erőteljesebb kormányzati részvétel szükséges a világháló szabályozásában az internet túlkapásainak megfékezése érdekében. A korábban minden más nyugati országnál keményebb, netes kalózkodás elleni törvényt elfogadtató francia államfőt − sok kiadóvállalkozáshoz hasonlóan − főleg a szellemi tulajdonjogok kérdése aggasztja, a másik nagy vitatéma pedig a magánélet és a személyes adatok védelme volt. Az angolszász és a feltörekvő országok vezetői más-más okokból ugyan, de régóta köztudottan mást gondolnak a két kérdés kezeléséről: előbbiek a tech-cégeik versenyképességét és a netes innovációt féltik, utóbbiak pedig határozottan ódzkodnak a szellemi tulajdonjogok bármilyen globális szabályozásától.

Az internetes cégek vezetői mindenesetre keményen kikeltek Sarkozy javaslata ellen: Eric Schmidt, a Google alapító elnöke például úgy nyilatkozott, hogy nem hagyhatják, hogy a \"kormányok érvénybe léptessenek valami hülyeséget\", ami aztán hosszú időre visszaveti az internet nyitottságon alapuló fejlődését. A szabályozás nem élvezhet prioritást a technológiai előrelépésekkel szemben − érvelt Schmidt −, hiszen ezzel éppen a továbblépést, új iparágak kialakulását teszi lehetetlenné. Hasonlóan beszélt a szintén magánadatokkal kereskedő Facebook alapító-vezérigazgatója, Mark Zuckerberg is, aki szerint nem lehet különválasztani az internet jó és rossz oldalait, az ezt célzó beavatkozások éppen a net erényeit vennék el. A Wikipedia alapítója, Jimmy Wales azonban optimista volt, úgy vélte, hogy Sarkozy is tudatában van annak, hogy a szabályozatlan állapot még mindig jobb a rossz szabályoknál.

Elképzelhető azonban, hogy csak a sajtó által felfújt ügy volt a szabályozáspárti francia elnök és liberális angolszász cég- és politikai vezetők közötti vita eldurvulása − legalábbis ez derül ki  a múlt csütörtöki szűk körű találkozó a Financial Times által megszerzett jegyzőkönyvéből, amely szerint a politikai vezetők garantálták az internetes vezetőknek, hogy nem fogják túlszabályozni a területet. A csúcstalálkozó végén elfogadott nyilatkozatból mindenesetre semmilyen konkrét szabályozási javaslat nem körvonalazódik: a szellemi tulajdonjogok kérdése továbbra is a nemzeti kormányok hatáskörében marad, és a magánszféra védelméről szóló mondat is homályos.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet